• BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Ankara : 13 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 22 °C
  • Çankırı : 13 °C
  • Antalya : 19 °C
  • Eskişehir : 15 °C

Yunus AVM küşat'sız çalışıyor!

Yunus AVM küşatsız çalışıyor!
Çankırı'nın göbeğinde Yunus AVM'de faaliyet gösteren işyerlerinin 'işyeri açma izin belgesi"nin olmadığı öğrenildi.

Çankırı'nın göbeğinde hizmet veren Yunus AVM'de hizmet veren yaklaşık 35 işyerinin küşatsız olarak çalıştığı öğrenildi.

Sözcü18 Haber Merkezi'nin elde ettiği bilgilere göre binanın ruhsatının olmaması nedeniyle Çankırı Belediyesi, avm içinde faaliyet gösteren işyerlerine "işyeri açma izin belgesi" olarak adlandırılan "küşat belgesini" veremiyor.

Bugün için yaklaşık 35 işyerinin faaliyette olduğu Yunus AVM'de işyeri açma ruhsatı olmadan faaliyet gösterilmesi beraberinde bazı sakıncaları da getirmekte.

Ortaya çıkan en büyük soru işareti, hizmetteki AVM'nin yangına karşı almış olduğu tedbirlerin hangi boyutta olduğunun denetlenebilmesi.

Böylesi bir kontrolü de Çankırı Belediyesi'ne bağlı İtfaiye Müdürlüğü'nün gerçekleştirmesi gerekiyor. Bugünkü durumuyla Çankırı Belediyesi'nin küşat veremediği işyerlerini dolayısıyla yine aynı belediyeye bağlı diğer birimin de denetlemesi mümkün olmuyor.

Olası bir yangın faciasında yaşanan duruma izin verenlerle görev başında bulunan başkan ve sorumlu müdürleri hangi yasal yaptırımlar beklemekte, onu da sorumluların değerlendirmesine bırakmaktan başka bir seçeneğimiz yok.

GELİR KAYBI İŞİN AYRI BİR YÖNÜ

Öte yandan mevcut durum, Çankırı Belediyesi'nin önemli bir gelir kaybına uğramasına da neden oluyor. İşyeri açma ruhsatı almak için belediyeye yapılacak müracaatla birlikte alınacak belge karşılığı işyerlerinin ödedikleri "ruhsat harcı" mevcut durumda işyeri sahiplerinin cebinde kalıyor.

Bütün bunların yanında Çankırı şehir merkezinde 3-5 m2'lik bir işyeri açan esnafa işyeri açma izin belgesini almadığı takdirde gerekli nakdi cezayı yazan ve gerektiğinde işyerini de kapatan Çankırı Belediyesi'nin şehrin göbeğinde kocaman AVM'nin "küşat belgesiz" faaliyette bulunmasının gerekçelerini kamuoyuna nasıl anlatacağı da ayrı bir merak konusu.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
ismail
09 Şubat 2012 Perşembe 11:41
konu
vedat beki her şeye el atıyosun ama çankırının menfaatlerini düşün zamanla düzelir. AVM çankırıya medeniyet, marka, teknoloji ve iş istihdamı getirdi.
95.9.251.233
04 Şubat 2012 Cumartesi 11:58
esnaf
küçük esnafın başına hergün gel git reklam parası öden dimi bugün pazar niye açtın amma yunus serbest bu yaptıklarnızı inşaallah seçimlerde çankırı halkı size gerekli dersi verecektir.
88.227.227.18
çankırılı
03 Şubat 2012 Cuma 18:56
yazıklar deyil binkere yazıklar olsun
küçük bir esnaf işyeri açınca başına akbaba gibi dikiliyor belediye zabıta... çünki parası yok gücü yok küçük esnafın... avm beyler zengin ya kimsenin umrunda olmaz belediye duymamazlıktan gelir. bu demokrat böyle işte. ama haram olsun ve yazıklar olsun
78.174.5.59
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim