Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Bağımsız Aday Furyası

Milletvekili genel seçimlerine bağımsız aday furyası damgasını vuracak; hatta o kadar ciddi isimler bağımsız aday olarak başvurdu ki bu isimler partilerin alacağı oy oranlarını bile etkileyecek isimler. Bu adayların MHP’den oy almaları pek mümkün değil ama CHP’nin oy oranını etkileyecek gibi görünüyorlar.

Eskiden olsa bağımsız adayların seçimi etkileyecek bir sonuç yaratmaları mümkün değildi ama sağolsun AKP iktidarının son üç yıldır hiçbir somut gerekçe olmadan muhalif olan herkesi tutuklayıp hapse atması bindiği dalı kesmesi ile sonuçlandı. Muhalif seslere en ufak bir tahammül dahi gösteremeyen hükümet, sonuçta bağımsız aday patlaması yaşanmasına yol açtı.

Başbakan bu isimlerin seçilerek parlamentoya taşınmasına bile hala “dokunulmazlık zırhına saklanacaklar” mantığı ile yaklaşıyor. Ergenekon, Balyoz davalarında sanık olarak yargılanan insanların aday listelerine girmesine dahi tahammül edemiyor. PKK’lı teröristlerin milletvekili olmalarına ses çıkarmayanların, Türk Ordusunun kahramanlık madalyası sahibi subaylarından bu hoşgörüyü esirgemesi, herkesin üzerinde düşünmesi gereken ciddi bir konudur.

Sayın Başbakan 2002 yılında halktan oy isterken “dokunulmazlıkları kaldıracağı” vaadinde bulunmuştu. Daha sonra muhalefet partileri, bu vaadini kendisine defalarca hatırlatmasına rağmen asla ve asla dokunulmazlıkları kaldırmaya yanaşmadı. Eğer bunu yaparsa parlamentoyu oluşturan en büyük grubun yarısının hapse gireceğinin farkındaydı.

Ayrıca, hiç kimse suçluların himaye edilmesini istemiyor. Kamuoyunun talebi adil yargılama yapılmasından ibaret. Sen, ordu komutanını, gazetelerin genel yayın yönetmenini, il emniyet müdürünü v.s. al içeriye at, yıllarca suçunu dahi söylemeden tutuklu olarak hapiste, üstelik de bazılarını hücrede tut. Suçunu söylememe gerekçesi olarak TCK’da yaptığın değişiklikle “devlet sırrı” gerekçesine sığın, sonra adam canını kurtarmak için milletvekili adayı olunca ona da bağır çağır. Vallahi iyi…

Yahu, tutukladığın insana suçunu söylemezsen nasıl savunma yapsın? Ne demek devlet sırrı? Halk da gerçekten bir suç var onun için milleti içeri atıyorsun zannediyor. Eğer gerçekten bir suç varsa açıkla, sanığa söyle, derhal yargıla ve hüküm vererek hapse at. Kimsenin bir şey diyeceği yok, suç işleyene kim ne diyebilir?

Adamı hapse atıyor, sonra suç icat etmeye çalışıyorsun. Suç bulamadığın her gün için adam yıllarca hapis yatıyor.

Bu tek kelime ile rezalettir,

Rezaletin daniskasıdır,

Rezaletin ta kendisidir…

Bunun hesabını yarın soracaklar o zaman ne diyeceksin?

Bu ülkede “demokrasi yok” değil mi?

Sence bugün olmayan, yarın olur mu?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
3 Yorum