İbrahim ZENCİRCİ

İbrahim ZENCİRCİ

İzmir Çankırılılar Derneği

Temelleri 1980’li yıllarda atılan, derneğimizin kısa bir tarihçesini yaptıktan sonra bu günlere nasıl geldik, 10 Nisan 2011’de yapılan genel kuruldan sonra önümüzdeki yıllarda hedeflerimiz nelerdir, kısa başlıklar halinde okuyucu ile paylaşayım istedim.  

Ankara ve İstanbul’a göre sayıları İzmir ve Ege Bölgesinde az olan Çankırılıları, 1980’lerin başlarında bir araya getirme, dernek kurmak fikrini ilk ortaya atan kişi o yıllarda İzmir Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olan rahmetli Erol Dinler olmuştu. Rahmetli bu konuda çok istekli ve önder olmasına rağmen yakalandığı amansız hastalık sonucunda genç yaşta vefat ettiği için çok arzu ettiği bu oluşumu görmek kısmet olmamıştı.

Sayın Nevzat Ayaz’ın İzmir Valisi olduğu yıllarda, Ömer Mastı başkanlığında dernek kurulsa da, Ömer Mastı ağabeyimizin Çankırı yolunda oğlu ile birlikte geçirdiği trafik kazası sonucunda vefat etmesi ile maalesef yine, İzmir ve çevresinde yaşayan Çankırılıların dernekleşmesi yarım kalmıştır. Bu dönemde, Enver Yakın, Ferit Akalın, Ahmet Ölmez gibi büyüklerimizin destek ve katkısı unutulmamıştır.

İzmir ve Ege bölgesinde bulunan kıymetli hemşerilerimizin yıllardır özlemini çekmiş olduğu Çankırılar Yardımlaşma ve Kültür Derneği ikinci sefer, kurucu başkan Yaşar Sever başkanlığında, 30 Mart 2001 tarihi itibarıyla kurulmuştur. Diğer kurucular, İbrahim Zencirci, Gürol Haydaroğlu, Mehmet Arslan, Mehmet Oruç, Bahattin Liman, Ali Erbaş, Veysel Mertoğlu, Mevlüt Dede ve Namık Kemal Yalçın olmuştur.

Aşağıda dönem, dönem İzmir Çankırılılar Derneğinde görev alan hemşerilerimizi sıraladım. Derneğimizin bu günlere gelmesinde yönetimde görev alanlarla birlikte isimlerini sayamadığım, gerek maddi, gerekse manevi desteklerini esirgemeyen hemşerilerimiz oldukça fazladır.

1’nci dönem 04 Kasım 2001 tarihli yönetim kurulu üyelerimiz. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Zencirci ve İbrahim Ekim, Hatice Özçağlar, Recep Gürol Haydaroğlu, Emel Abalı, Mehmet Oruç, Nezahat Tuncer.

2’nci dönem 11 Mayıs 2003 tarihli yönetim kurulu üyelerimiz. Yönetim kurulu başkanı İbrahim Zencirci ve Emel Abalı, Nezahat Tuncer, Şahismail Arıburnu, Hatice Özçağlar, Hasan Dursun, Mehmet Arslan,

3’ncü dönem 29 Mayıs 2005 tarihli yönetim kurulu üyelerimiz. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Bahadır Çiftcioğlu ve Ayşe Dede, Süleyman Akyol, İbrahim Zencirci, İbrahim Ekim, Mehmet Arslan ve Ali Fuat Yakın.

4 ncü dönem 22 Nisan 2007 tarihli yönetim kurulu üyelerimiz. Yönetim Kurulu Başkanı Satılmış Akyol ve Güzin Doğu, Adem Karaali, Ali Fuat Yakın, B.Levent Taşlıtepe, Kadriye Okçınar,

5 nci dönem 26 Nisan 2009 tarihli yönetim kurulu üyelerimiz, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa R. Başer ve Celal Gürgen, Recep Gürol Haydaroğlu, İsmail Arslan, Mustafa Öğüt, Nuri Kahyaoğlu, Mustafa Yücel, A.Fuat Yakın, Kasım Gündüz.

10 Nisan 2011 tarihinde yapılan son genel kurulunda ise yeni yönetim kurulu; İbrahim Zencirci, İbrahim Yayla, Ali Fuat Yakın, Ahmet Arık, Atilla Karaslan, Abdullah Benli ve Hatice Özçağlar’dan oluşmuştur.

Kuruluşundan bu güne kadar, gerek başkan, gerek yönetim kurulu üyesi, gerekse sade bir Çankırılı olarak görev aldığım derneğimizde, “çıraklık ve kalfalık” devrimiz sona ermiştir. “Ustalık” devrimizde; İzmir'de yaşayan Çankırılılar olarak başta yaşadığımız kentte olmak üzere, Türkiye'de ve dünyada yaşayan Çankırılılara özgün çalışmalarımızla ses vereceğiz. Selam olsun gönül dostu hemşerilerime.

Not: Şahsımı bizzat arayarak, telefon ve elektronik posta ile yeni yönetimi tebrik eden başarılar dileyen ve destek mesajları gönderen tüm hemşerilerimize, yönetim kurulumuz adına teşekkür ediyorum.

Bu yazı toplam 3212 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum