Bizden söylemesi...

Yerel seçim geride kaldı. İleride neler yapılacak, neler yapılması düşünülüyor? Eski tas eski hamam uygulamaları devam mı edecek?

Kısaca geçmiş dönemin kültürel çalışmalarına baktığımızda; İrfan Dinç’in çağdaş kültürün benimsetilmesi ve yaygınlaştırılmasını değil geçmişin özlemine damga vurduğu görülür. Kültürel konuda yerinde ve tek büyük atılımı Çankırı Araştırmaları Merkezi'ni kurarak gerçekleştirdi. En büyük yanlışı da araştırma merkezinin yönetimini, belli görüşte insanlara teslim etmesi oldu. Kültürün ulusal olduğu bilincini ya görmedi, ya da gördü lakin kısıtlı çevresi bunu engelledi.

Çankırı için emek verenleri dışladılar, küstürdüler. Çok yanlış işler yaptılar. Ancak Çankırı için çok iyi bir başlangıç yaptılar. Bağnaz görüş, yapılanları törpüledi, araştırma merkezine ilgiyi azalttı, yok mertebesine getirdi. Verimli, üretken, araştıran ve de çalışan insanları araştırma merkezinden uzaklaştırdılar.

Yeni başkan da mı aynı yolu devam ettirecek bilmiyoruz. Ettirecek ise araştırma merkezini kapatsın daha iyi. Çünkü merkez ilk ortaya atılan hedefleri yerine getiremedi. Umut olarak doğdu, üzüntülü olarak öldü diyebiliriz. Bu kadar eleştiriden sonra 'Peki ne yapmak gerekir?' diyeceksiniz... 

Öncelikle milliyetçi bir görüş Çankırı merkez yönetimini ele aldı. Milliyetçi araştırma ve yazarlara araştırma merkezinde yer vermeli ki atılım yapabilsin. Yok 'yapmam' derse, şimdiden başarısızlığı hayırlı olsun.

Çankırı kültürü ve turizmi üzerine Çankırı’da veya Çankırı dışında yaşayan üç-dört kişiden biri olarak açık ve net konuşmam gerekiyor.

Öncelikle demokratik, birikimli, bilgili, Çankırı sevdalısı, çağdaş bir yönetim oluşturulması. Arkasından yönetimi başarılı kılmak için gereken desteğin verilmesi. İlgisiz kişilere orada paye verilmemesi. Araştırma yanında turizm ile ilgilenen birim oluşturulması. Maddi manevi destek verilmesi. Küskünlerin gönlünü alarak araştırma merkezinde görev almalarının sağlanmasına ihtiyaç vardır. Çok özet olarak yapılması gerekenleri anlattım. Gerisi artık yetkiliye kalıyor. Uyarımızı dikkate alıp en kısa zamanda Araştırma Merkezinin sorunları, yapılanlar, yapılması gerekenler konusunda geniş katılımlı bir toplantının gerçekleştirilmesi, yeni bir yönetimin oluşturulması  kaçınılmazdır. Yok bunlara ne gerek var, eski tas eski hamam deniliyorsa yolunuz açık olsun.

Çankırı dışında yaşayan ve Çankırı ile sürekli ilişki içinde olan biri olarak inanın Çankırı sevdalısı çok insan var. Çankırı'yı tanıtmak için elini taşın altına koyacaklar var. Bu insanlar tarafsız, vatansever, inanılır, çağdaş görüşlü insanları, araştırma merkezinin nüvesinde görmek istiyor. 

Bu yazı toplam 1463 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.