Bodrum’da zeytinlik alanları kamulaştırılarak taş ocağı oluyor!

Bodrum’da zeytinlik alanları kamulaştırılarak taş ocağı oluyor!

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı dört köyde faaliyette olan taş ocaklarının alanlarını büyütmek için 1 milyon metrekareye yakın zeytinlik arazisinin kamulaştırılması gündeme geldi.

MUĞLA’nın Bodrum ilçesine bağlı Kızılağaç, Çamlık, Çiftlik ve Armutçuk köylerinde halen faaliyette olan taş ocaklarının faaliyet alanlarını büyütmek için yeri ruhsatlandırmaya gitmesi üzerine 1 milyon metrekareye yakın zeytinlik arazisinin kamulaştırılması gündeme geldi. Geçimini zeytinden sağlayan köylüler kamulaştırılarak zeytin tarlalarının elinden alınmak istenmesine tepki gösterdi.

TARLADA EYLEM YAPTILAR

Cumhuriyet'te yeralan habere göre; Cuma günü yapılacak keşif öncesi taş ocaklarının bulunduğu bölgedeki zeytinlik arazilerde Kızılağaç muhtarı Mehmet Karaca, Çiftlik muhtarı Halil Köse, Avukatları Remzi Kazmaz ve Esra Kazmaz ile birlikte eylem ve basın açıklaması yapan köylüler bölgedeki taş ocakları nedeniyle zeytin rekoltesinde düşüş yaşandığını belirtti.

"ZEYTİN YERİNE TAŞ MI YİYECEĞİZ?"

Köylülerden evli ve iki çocuk annesi 45 yaşındaki Fatma Yağcı "Bizim bu dönen işlerden yeni haberimiz oldu. Bugün tarlamızdayız, dedemden babamdan kalma zeytinliklerimiz çocuklarımıza yadigar kalacak, 500 yıllık ağaçlarımız var, kamulaştırıp taş ocakları yapacaklarmış, ne hakla bunu yapacaklar malımızı canımızı elimizden alacaklar. Zeytin mi taş mı yiyeceğiz. 1 ton taş satsan 100 bin TL, 1 ton zeytinyağı 1 milyon TL. Zaten biz taş ocaklarının kapatılması için yıllardır mücadele verirken şimdi birde sahalarını büyütüleceğini ve arsalarımızı alacaklarını söylüyorlar, biz devletimize nasıl güveneceğiz, devlet vatandaşın malını elinden alır mı?" diye konuştu.

"KÖYLÜNÜN ZEYTİNLİKLERİNİ RUHSATLANDIRMANIN İÇİNE ALMIŞLAR HABERLERİ YOK"

Köy Muhtarı Mehmet Karaca "62 hektarlık alanda taş ocağı açılacağını belirten ilgili kurumlar hem 'ÇED raporu gerekli değildir' raporu vermişler, oysaki burası Bodrum yarımadasının akciğerleri zeytinlik ve çam ormanları ile kaplı. Ayrıca köylülerin haberi olmadan zeytinlik tarlalarını bu ruhsatlandırmanın içine almışlar, ama köylünün bundan haberi yok, 134 köylü bir araya gelerek avukat tutup hukuk mücadelesi başlattık. Biz bölgedeki taş ocaklarının ruhsatları bitince faaliyetine son verilmesini istiyorduk, bunlar alanlarını büyütmenin derdi peşinde" dedi.

"TARLAMDA ÇOCUKLARIMIN GELECEĞİ VAR"

Bodrumlu 46 yaşındaki iki çocuklu Osman Sarıçakır "Burada mahallenin, köylünün yararına hiçbir şey yok. Bir şahsın, bir şirketin çıkarları doğrultusunda bir çalışma. Benim çocuklarımın geleceği için bırakacağım zeytin tarlası var. Taşocağı sahibi gider ocağını başka yere kurar, ama ben ve çocuklarım tarlamızı nereye götüreceğiz? Zeytinsiz tarlasız ne yapacağız? Biz buna karşıyız. Bu nedenle hakkımızı aramak için hukuk mücadelesi başlattık" ifadelerini kullandı.

TURİZM VE ARKEOLOJİK SİT ALANI

Çevrecilerin ve köylünün avukatlığını yapan Avukat Remzi Kazmaz ise taş ocağının genişletilmesi ve bölgeye kırma eleme tesislerinin kurulmasıyla yeraltı su kaynaklarının biteceğini, toz toprak gürültüye neden olacağını, trafiği olumsuz yönde etkileyeceğini, tarım ve hayvancılığı biteceğini belirterek "Kültür ve Turizm Bakanlığı bölgeyi turizm alanı ilan etti. Ayrıca burada 1. Derece Arkeolojik SİT alanları var. Bodrum’un çam ormanları 500 yıllık zeytin ağaçları ile kaplı bölgesindeki taş ocaklarını 1 milyon metrekare arttırmak için ÇED raporuna bile gerek görmemişler. Bu kapasite arttırımı ile ormanın büyük bölümü ve zeytinlikleri içine alacak. Bu da şu demektir. Orada vatandaşların tapulu arazileri var, köylünün faydalandığı orman alanları var. Bütün bunlar köylünün elinden alınıp, şirket kendisine aldıktan sonra buraların yasal temsilcisi olacak. Sizin de artık oralara girme olanağınız kalmayacak. Şirket 'buralar benim' diyecek. 'Zeytinliğime girme ben buraları kamulaştırdım' diyecek. Bunun adına 'acele kamulaştırma' diyoruz" şeklinde konuştu.

"ÖZEL VE ADRESE TESLİM PROJELERLE BETONA YENİLİYOR"

Avukat Kazmaz TBMM’de geçen ay çıkarılan Madencilik Yasası'nda belirtilen zeytinlik alanda bulunan madenlerin çıkarılmasına yönelik girişimin doğa ve zeytinlik için tam bir felaket olacağına dair birçok bilim insanının tepkilerini dile getirdiğini belirterek "Şimdi Bodrum'da kurulmak istenen bu madencilik tesisi tam da bu yasaya uyuyor. Tesis kapasite artırımı yapması için zeytinlik ve ormanlık alan üzerinde bir genişleme yapacak. Bu kapasite artırımı hem doğaya ormana zeytine zarar verecek hemde madencilik faaliyeti sonucu ortaya çıkacak ve o bölgede yaşayan insanlara hayatı zehir edecek. Bodrum bir taraftan merkezi yönetim tarafından çıkartılan özel ve adrese teslim projelerle betona teslim edilirken diğer taraftan RES’ler ve madenlerle de bir çevre gürültü ve görüntü kirliliğine neden olmaktadır. Köylüler yaşamlarını felç eden maden ve taş ocaklarının kapatılmasını beklerken bunlar yaşamı cehenneme çeviren tesislerin kapasite ve alanlarını arttırıyor. Bu hem hukuka hem vicdana aykırıdır. Artık sermaye her şeyi para olarak görmekte çevre ile hiç alakadar olmayıp doğayı hiç önemsemiyor. Bu projeye 'ÇED gerekli değildir' kararı verenler gelip bu işletmenin yerini gördüler mi? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı acilen 'ÇED gerekli değildir' raporunu iptal etmelidir. Açtığımız davada yürütmenin durdurulma kararınında yakında çıkacağına inanıyoruz. Her geçen gün Bodrum rantiye uğruna yağmalanıyor" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler