Çankırı Barosu'nda 'tek listeli' seçim

Çankırı Barosu'nda 'tek listeli' seçim

Çankırı Barosu'nun 18. Olağan Genel Kurulu Atatürk Kültür Merkezi'nde bugün şu saatlerde gerçekleştiriliyor. Av. Mustafa Deniz'in başkanlığında 'tek liste' olarak gidilen seçimlerde oylama saat 17:00'de sona erecek.

ÇANKIRI Barosu'nun 18'nci Olağan Genel Kurulu Atatürk Kültür Merkezi'nde bugün gerçekleştiriliyor. Mevcut Bora Başkanı Av. Mustafa Deniz'in tekrar 'başkan adayı' olarak hazırlanan 'tek liste' ile sonucu belli olan yeni bir seçime gidilen genel kurul saat 17:00'ye kadar sürecek olan oy verme işlemi ile tamamlanacak.

Baro Başkanlığı'na yeniden aday olan Av. Mustafa Deniz, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Çankırı Barosu 17. Seçimli Olağan Genel Kurulu ile tarafıma ve yönetim kuruluna vermiş olduğunuz yetki ile gelmiş olduğumu bu onurlu göreve bizleri layık gören siz kıymetli meslektaşlarıma teşekkürü bir borç buluyor ve hepinize şükranlarımı sunuyorum.

15 aylık görev süresi içerisinde tüm vaadettiklerimizi yerine getirmenin haklı gururunu yaşamakla birlikte varsa eksik kalan kısımların tamamlanması, yeni projelerin gerçekleştirilmesi için elimizden geleni yapacağımıza ve bunları yaparken de hiç kimsenin önünde eğilmeden bükülmeden onurlu bir duruş sergileyeceğime hepinizin önünde söz veriyorum.

Hepinizin malumu olduğu dünya ve ülkemizi saran ekonomik buhrandan en çok etkilenen meslek gruplarının başında maalesef bizim mesleğimiz olan avukatlık gelmektedir. Yapılan anketler neticesinde meslektaşlarımızın yüzde 60'ının asgari ücretin altında bir kazanımının olması çok içler acısı bir hadise olmakla birlikte kabullenebileceğimiz bir durum da değildir. 200 bin kişiden oluşan ve silahları hak ve hukuk olan bu dev ordunun mevcut durumdan kurtulabilmesi, birlikte ve dayanışma içinde hareket edebilmesine bağlıdır. Avukatlık asgari ücret tarifesinin ve CMK ücretlerinin artırılması hiçbir zaman çözüm olmayacağı hepimizin bildiği bir gerçektir. Onurlu duruşumuzdan taviz vermeden belirlenen avukatlık ücretlerinin altına hiçbir şekilde inmeden mücadele etmediğimiz sürece daha zor günlere doğru yelken açacağımız kaçınılmaz bir sondur. Böyle bir sonla karşı karşıya kalmamamız adına Çankırı Barosu'nca düzenlenen ve yıllara göre güncellenecek olan avukatlık asgari ücret tarifesinin birebir uygulanması zorunluluk teşkil etmektedir.

Adalete karşı güvenin nerdeyse kalmadığı bu dönemde maalesef avukata karşı şiddet eylemleri de giderek artmaktadır. Çankırı Barosu olarak bir bütün halinde dayanışma sağlamadığımız ürece savunmasız kalacağımız ve işimizi sağlıklı bir şekilde yapamayacağımız aşikardır. Her türlü şiddete karşı birlikte hareket ettiğimizde nasıl bir güce sahip olduğumuzu herkes bileceğinden hiçbir kuşkunuz kalmasın çünkü biz savunmanın en önemli unsuru olan avukatlarız.

Değerli meslektaşlarım Barolar, Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli sivil toplum örgütleridir ve baroların haksızlığa karşı yapılan eylemli hareketleri, haksızlığın giderilmesinde çok büyük önem arzetmektedir. Kadın Hakları Komisyonu'muzun "Kadına karşı şiddete hayır' için düzenlemiş olduğu yürüyüş, Çankırı Barosu'nun bana göre yüz akıdır. İlk defa Çankırı'da Baro böyle bir eylemin düzenleyicisi olmuştur. Ben buradan öncelikle Kadın Hakları Komisyonu'na ve cübbeleri ile yürüyüşe katılan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.

Tüm komisyonların aktif çalışması bizim yönetim olarak çok yükümüzü almaktadır. Yine buradan tüm komisyonlarda çalışan meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.

'Üstünlerin hukuku' değil 'hukukun üstün olduğu' güzel bir geleceğe kavuşmak adına hepinize saygılar sunuyor, sağlıcaklar diliyorum."

Ve yapılan Genel Kurul sonrası yeniden Çankırı Barosu Başkanlığı'na seçilen Av. Mustafa Deniz'in listesi:

Yönetim Kurulu: Av. Ali Kedersiz, Av. B. Çiğdem Bilici, Av. Hüseyin Yılmaz, Av. Serbay Gider, Av. Aydın Erdoğan, Av. Evren Yücelen, Av. Bekir Demirbağ, Av. Derya Aslan Taşkıran

Disiplin Kurulu: Av. Yasemin Küçükertan, Av. A. Buket Uysal, Av. Yasemin Öğüt

Denetleme Kurulu: Av. Osman Kandeğer, Av. M. Yavuz İnci, Av. M. Rıdvan Sarıkaya

TBB Üst Kurul Delegeleri: Av. Şerafettin Sami Yıldırım, Av. Savaş Yağcı, Av. Gamze Yaşar

cankiri-barosu-genel-kurul-2022-ekim-resim-010.jpg

cankiri-barosu-genel-kurul-ekim-2022-resim-010.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler