Eşref HARMANDAR

Eşref HARMANDAR

Çankırı'nın geleceği planlanmalı

Sevgili hemşehrilerim sadece Çankırı’nın değil ülkemizin geleceği planlanmalı ki, ülke yöneticileri akşam yatıp sabah kalkınca ‘böyle yapalım şöyle olsun’ diyerek ülkenin geleceğini, çocuklarımızın yarınlarını heba etmesinler.

Bizim önceliğimiz ilimiz, biz ilimizin geleceğini planlayalım ki Çankırı’mız bölgesinin gelecekte yıldızı olsun.

İstanbul Çankırı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfımız, İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonumuz, Çankırı valimiz Sayın Vahdettin Özcan önderliğinde İstanbul’da Çankırı geleceğini planlıyor adı altında bir başlangıç toplantısı gerçekleştirdik. Ciddi bir katılımın olduğu toplantı ilk olduğu için her katılımcı, kendi doğrularını dile getirme heyecanı taşıdı. Zaman bulup konuşamayan katılımcıların düşüncelerini yazılı olarak aldık. İstanbul tüm düşünceleri heyecanları merkez bildiğimiz Çankırı valiliğimize ulaştırdı.

Bir sonrası Ankara Vakfımız ile Federasyonumuz ve valiliğimizle birlikte Ankara’da gerçekleştirildi.

Şimdi bu iki toplantının verileri valiliğimiz tarafından Çankırı’mızda yapılacak toplantıda değerlendirilip sonuç bildirgesi olarak dilerim en verimli hale getirilir.

Sevgili dostlarım; Hepimizin idealleri, düşünceleri, geleceğe dönük heyecanları var. Yapılan bu toplantılarda ortaya çıkan düşüncelere, ideallere, heyecanlara her şeyden önce saygı duyacağız.

Birbirimizi seveceğiz, verilen emeklere saygı göstereceğiz ve Çankırı’mız için, ülkemiz için en ideale yakınını bulup inşallah gerçekleştireceğiz.

O zaman daha önce yapılan toplantılarda dile getirdiğim düşüncelerimi yazılı olarak da sizlerle bir kez daha paylaşmalıyım.

  1. Çankırılı öncelikle ne istediğini belirlemeli.
  2. Nerede ne yapılabilir belirlenmeli.
  3. Bu çalışmalardan sonra neler yapılabilecekse bölgelerdeki işi bilenlerle dar kapsamlı toplantılar yapılmalı.
  4. Üniversitemiz, yapılacak toplantıların mutlaka içinde olmalı, çalışmaların öncüsü olmalı.
  5. Sportif, kültürel, sanatsal etkinliklere önem verilmeli ve yetiştirdiğimiz ya da yetişen değerlerimize mutlaka sahip çıkılmalı.
  6. Çankırı adına çalışan ülkemizin her yerindeki gençlik örgütleri sivil toplum örgütleri dağınık değil, birlikte çalışıp ses getirici etkinlikler yapmalı.

Sevgili hemşehrilerim; Bunlar nacizane Çankırı’mız için benim düşüncelerim.

Sevgili dostlarım; Hem Çankırı’mızı hem ülkemizi ilgilendirdiğini düşündüğüm gelecek adına uykularımı kaçıran bir iki notu da bu sayfalara düşmek isterim.

Bunlardan çok önemsediğim bir tanesi doğal afetler ilimizde deprem kuşağında ülkemiz ve dünyamız doğal afetlerle boğuşuyor ve diyorum ki bizim ülkemizde DOĞAL AFETLER BAKANLIĞI kurulmalı.

Ve ikincisi TARIM ÜLKESİYİZ DİYORUZ ama tarım ürünlerinin bir çoğunu ithal ediyoruz.

İşte tam da bu nedenle ülkemizde ithal eden değil ihraç eden bir ülke olmak için tarım mutlaka sanayileştirilmeli, bir an önce toprak bütünlemesi yapılmalı, tarım arazileri miras yoluyla bölünmemeli.

Kayıt dışı ekonomiye mutlaka son verilmeli.

Sevgili dostlar çok sevdiğim bir Kızılderili atasözü; BU TOPRAKLAR BİZE ATALARIMIZDAN MİRAS DEĞİL ÇOCUKLARIMIZDAN EMANET!

Ne de güzel bir söz...

AYDINLIK BİR ÜLKE  İSTİYORSANIZ BİR ÖĞRENCİ DE SİZ OKUTUN.

Bu yazı toplam 1054 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum