İbrahim ZENCİRCİ

İbrahim ZENCİRCİ

Deveci Birooo.!

Deveci Birooo.!

Nedir O?

Deve güden mi?

Güderim

Meclise giden mi?

Giderim, giderim hemi de koşa, koşa giderim. Sayın genel başkanım beni listenin başına mı koymuş? Çizik, mizik yok değil mi? Münafığın biri gıyabımda “Yılın çizik lalesi” diye ardımdan yazılar yazmıştı.

Bu Çankırılılar iyilik bilmez kardeşim.

Neymiş efendim; enişteyi belediye başkan yardımcısı yapmışım.

Bir tanecik eniştemiz, yapmayacak mıydım? Adam yıllarca ADD başkan yardımcılığı yapmış bir kere, ha ADD başkan yardımcılığı, ha belediye başkan yardımcılığı, sonuçta yardımcı, başkan bile değil.

Az daha kalsaydım ceylan derisi koltuklarda, üniversiteye rektör yapacaktım, komadı arabozanlar. Üniversiteyi de ben yaptım, parayı da ben buldum. Buluş o buluş patladı gitti! 

Neymiş efendim; İndağı’nda yol göçmüş, bozulan yollar her sene milyonlarca liraya tekrar tekrar ihale ediliyormuş, devletin parası çarçur oluyormuş, arayan soran yokmuş, Kastamonu vekilleri kadar olamamışız!

Neymiş efendim; Germece'de yapıldıktan yirmi gün sonra köprü göçmüş. Veli Göçer göçtü, biz göçmüşüz çok mu?

Göçtü dedim de aklıma geldi listeden ne haber?

Liste mi göçmüş?

Aman kimseler duymasın hele münafıklar hiç duymasın, liste göçerse, ben göçerim, enişte göçer, ali göçer, veli göçer.

Geçin bunları bir yol nankörler. Devrez’in yanı başındaki kaşanenin yolunu sıcak asfalt yaptırmadık mı? Hem yolları denetlemesi, engin bilgi ve tecrübesinden yararlanılsın diye, “yol mühendisliğinden” ve İlbay paşalık hariç her bir şeyden anlayan İlbay paşa atamadık mı bu memlekete?

Adamcağız, bir kere inşaattan anlıyor. Demirciye kelebek bağlamayı, duvarcıya tuğla ıslatmayı, çatıcıya “kiremit kaydırmacayı” okeyciye taş dizmeyi öğreten, her şeyi bilen ulu bilge kişi değil mi?

Gelir gelmez lojmanın bahçesine güvercin kümesi dikmedi mi? İlbay paşalığı atlayıp da öteye geçmiş bir kere, adam demirden, çimentodan anlıyor, yola serilecek malzemeyi biliyor, nasıl sıkıştırılacağını bizzat dozerin üstüne çıkıp gösteriyor. Hatta beceremeyen dozer operatörünü tokatlıyor!

Deveci Birooo!

Nedir O?

Türkü çığırır mısın?

Çığırırım

Haydi o zaman hep beraber.

Çek deveci develeri engine / Şimdi rağbet yeni vekil ile zengine / Develi daylak, severler aylak / Sen kimin eniştesisin her yanın kıvrak / Devrez yolunda, mazbata kaldı elinde / Göçen yollara düşmüş herkes kendi derdinde…

Deveci Birooo.!

Nedir O?

Deve güden mi?

Bu yazı toplam 2004 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
4 Yorum