Emanet oylar geri mi geldi?

Çankırı'nın sosyal dokusu diğer geri kalmış iç bölge illerinden pek farklı değil. Olması da beklenemez. Nerede çıkar orada kümelenme olur. Çankırı’nın MHP temelli seçmen yapısının oluşumu, Yüksek Okuldaki gençlik yapılanması ile vücut  buldu. Orta Anadolu'nun en milliyetçi seçmeni Çankırı’da kümelendi. Ancak öyle MHP’liler vardı ki menfaat uğruna MHP’yi terk ettiler ve MHP'li olarak geçindiler. Başka partilere gittiler, yuvayı (ocağı) terk ettiler. Bu durum yüzer gezer oylarında çoğalmasına neden oldu. Bakmışsınız ANAP’ta, bakmışsınız DOĞRUYOL’da ve bakmışsınız AKP’de yer alan MHP’liler gerçek MHP dokusunu bozdular. Milliyetçi teoriye ters düştüler.

Birkaç yıldır Çankırı MHP diğer illerde de olduğu gibi sancılı bir dönem geçirdi, bu dönem pek bitmiş sayılmaz. İlke bazında ayrışma ve sürtüşme sonucu MHP’den İYİ Parti doğdu. Ve bütün bunlara rağmen MHP yerel seçimde Çankırı’da ipi göğüsledi. Yönetim seçime ısrarlı bir şekilde sessiz ve derinden asıldı. Meyvesini de topladı. Kendilerini tebrik ediyorum. Çankırı’da milliyetçilik ruhunu canlı tutarak yaşatmalarını diliyorum.

Ancak bir sorun var: Alınan oylar kemikleşmiş MHP oyları değildir yüzer-gezer oylar vardır. Bu noktada MHP teşkilatına büyük görev düşüyor. Yüzer-gezer oyları kemikleştirmek ve MHP’nin eski gücüne kavuşmasını sağlamaktır. Hiç olmazsa Çankırıyı AKP’den kurtarmış olurlar. Bu da Çankırının en büyük kazancı olur. Ayrıca hak ettikleri ilgi ve değeri de kazanmış olurlar.

Tekrar anımsatmakta fayda var: Yüzer-gezer oylara sahip olunmazsa yapılacak ilk seçimde bu oyları başka parti ve partilere kayacaktır. AKP’den önceki belediye başkanlığı MHP’nindi. O dönemle ilgili en ufak yolsuzluk ve şaibe yaşanmamıştı. Şimdiki yönetimin de aynı dürüstlükte olmasını diliyoruz. Hiç olmazsa dürüst, yolsuzluk şaibesine bulaşmamış bir yönetim Çankırı’da sergilenmiş olur ve Çankırı bunun özlemi içindedir. 

Çankırı genelinde yeniden kök salmaları için ellerinde olan ilçeleri kaybetmiş olmalarını ve nedenlerini de iyi düşünmek, analiz etmek zorundalar. 

Yeni dönemde MHP'ye başarılar diliyorum...

Bu yazı toplam 1514 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.