Mahalle baskısı Ilgazda sonuç verdi!

"Mahalle baskısı" Ilgaz'da sonuç verdi!

Ilgaz'da aylardır süren "gelecek olan üniversiteye bina sorunu" nihayet mutlu

sonla bitti ve Karatekin Üniversitesine bağlı Turizm Otelcilik Yüksek Okulu ile ilgili mutlu sona adımlar hızlandı. Ancak gelinen sürecin ayrıntıları bizlere çözüm yolunda "mahalle baskısının" rolünün oldukça fazla olduğunu işaret ediyor. Ama sonuçta Ilgaz, 4 yıllık yüksek okuluna kavuşuyor ya, önemli olan bu.

Karatekin Üniversitesi tarafından 2000-10 Üniversite öğretim dönemi başlangıcında hazırlanmış 4 yıllık ders programlarına karşın, bina temini açısından yaşanan sıkıntı nedeniyle öğretime başlayamayan Turizm Otelcilik Yüksek Okulu için geçici olarak Halk Eğitimi Merkezinin halen hizmet veren binası kullanılacak.

Konuyla ilgili olarak Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Ali İbrahim Savaş'tan aldığımız bilgiye göre, halen Çarşı içerisinde Öğretmenevi Lokali olarak kullanılan binaya, Halk Eğitimi Merkezi taşınacak. Halk Eğitimi Merkezi binasının hizmet gördüğü 3 katlı binaya da geçici olarak Turizm Otelcilik Yüksek Okulu konuşlanacak.

REKTÖR SAVAŞ:
NİHAYET BİNAYA KAVUŞTUK!

Turizm Otelcilik Yüksek Okuluna geçici olarak Halk Eğitimi Merkezinin bugünkü binasının tahsisi ile ilgili olarak görüştüğümüz Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Ali İbrahim Savaş “Aylardır bina arayışı nihayet mutlu sonla tamamlandı. Bizler kurulacak 4 yıllık üniversitenin ders ve lisans programlarını dahi hazırladık. Bundan sonraki işlemimiz ‘fiziki mekanın kesin olarak elde olduğunu’ belirtir belge ile YÖK'e müracaat etmek. Ben gelinen noktanın başta Ilgaz'da yaşayan insanımız başta olmak üzere üniversitemiz için de hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

ILGAZLI SONUNDA "AKLI" SEÇTİ!
Ilgaz'a açılacak 4 yıllık Turizm Otelcilik Yüksek Okulu için editörümüz Vedat Beki, konuyu defalarca gündeme getirmiş ve konunun özellikle Ilgaz yerelinde sıcak gündem olarak yer etmesini sağlamanın gayretinde olmuştu.

Ocak ayının ikinci yarısında Ilgaz Belediye Başkanı Cevdet Çetin başkanlığında çeşitli stk temsilcilerinden oluşan bir heyet Üniversite Rektörü Prof. Savaş’ı makamında ziyaret ederek “Üniversitenin Ilgaz’a bir an önce gelmesi yönünde, başta Öğretmen Evi, Halk Eğitim binası, Sağlık Meslek Lisesi binası, Turizm Meslek Lisesi arkasındaki Ilgaz Belediyesine ait 50 dönüm arsa güvence olarak sunulmuş olup, üniversitenin Ilgaz’a acilen gelmesi konusunda ne yapmamız gerekiyorsa hazırız” şeklinde vaatlerde bulunmuşlardı!

İsterseniz gelin 21 Ocak tarihli https://www.sozcu18.com/administrator/index.php?option=com_content&sectionid=-1&task=edit&cid[]=518  adresinde Vedat Beki’nin kaleme aldığı “Ilgazlı Çankırı Valiliğinin önünde boza pişirmeli” başlıklı yazının bir bölümünü sizlerle paylaşalım.

“NASIL YAPACAKSINIZ?"
Bu bilgileri ziyarete katılan başta Ak Parti Ilgaz İlçe Başkanı Tahir Akbak ve Belediye Başkanı Cevdet Çetin’le uzun görüşmeler yaparak okeyledim! Özellikle Belediye Başkanı Çetin’e "Bu kadar bina ve araziyi verip de hala hemşehrilerinizden ve işadamlarınızdan böylesi bozuk bir ekonomik düzen içerisinde nasıl yardım toplayacaksınız?” diye sordum. Başkan Çetin; “Üniversitenin kullanımına sunacağımız binalar yetersiz olarak gösterilirse, belediyemizin uhdesinde olan yaklaşık 70 dönüm kadar arazi üzerinde, Rektörlüğün bize vereceği bir projenin inşaatına da başlayabiliriz. Bunun için de Ilgazlı işadamı ve diğer hemşerilerimizden toplayacağımız yardımlarla bunu en azından su basmanı seviyesine kadar getirir, daha sonra üniversiteye bırakabiliriz” dediğinde, vücudumda hangi oranda bir kan değişimi olduğunu bu satırlardan tarif etmem mümkün değil!"

ÇOK DEĞİL, DAHA OCAK AYINDA 
ORTAYA KONULAN ÇÖZÜM BUYDU!

Ancak bugün gelinen nokta ile Ocak ayında ortaya atılan “çözüm” arasındaki fark, kuzey kutbu ile güney kutbu arasındaki mesafe kadar birbirinden uzak!

Sözcü18.com ve editörümüz Vedat Beki’nin kaleme aldığı yazıların oluşturduğu “mahalle baskısı” bugün için böylesine olumlu ve sevindirici bir sonucu beraberinde getirdi!

Ne demişler; aklın yolu bir! Kapasitesiyle ters orantılı kullanılan heybetli binaların gölgesinde “ahkam kesmek” yerine, mütevazi alanlardan hayret uyandırılacak işler yapmanın zamanı çoktan geldi de geçti bile!

Yine de geç olmadan, “tavşan bayırı aşmadan” içinde bulunduğun “derin uykudan” uyandığın için “teşekkürler Ilgaz, teşekkürler Ilgazlı”…

Güneş bugün öylesine farklı doğdu ki Ilgaz’ın üzerine… 150 km uzaktan da olsa, bizlerin içini fazlasıyla ısıttı…

Fotoğraf 1: Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş. Fotoğraf 2: Turizm Otelcilik Yüksek Okuluna tahsis edilen ve bugün için Halk Eğitimi Müdürlüğünün hizmet binası. Fotoğraf 3: Halen Öğretmenevi lokali olarak hizmet veren bina.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler