MHP Çankırı'da bir vekilliği hediye etti!

12 Haziran seçimleri tamamlandı... Parlamentonun yeni üyeleri Salı günü yemin ederek görevlerine başlayacaklar...

24. Dönem TBMM’de siyasi parti grupların oluşmasında bir önceki parlamentoya göre sayısal değişimlerin dışında herhangi bir şey yaşanmadı. AK Parti yine iktidar... CHP ana muhalefet, MHP ve Bağımsızlar da “yavru muhalefet” olarak yerlerini korudu.

Seçim sürecinde yaşadığı “kaset skandalı” nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayan MHP’nin, ülke genelinde baraj sorunu yaşamadan parlamentoda yer almasına karşın, İç Anadolu bölgesinde önemli oy potansiyelinin olduğu Çankırı’dan milletvekili çıkaramaması konusunu  izninizle “kendimce” masaya yatırmak istiyorum.

AHMET BUKAN ADAY OLMAYINCA...

Seçim sürecinin ilk hamlesi olan “aday adaylığı” sürecinde 23. Dönem Çankırı milletvekili Ahmet Bukan’ın “aday” olup olmayacağı konusundaki tereddütler yapılan açıklama ile ortadan kalkınca, MHP tabanı “galiba bu kez işimiz daha kolay” (!) düşüncesi içerisine girdi.

MHP Çankırı tabanında iki dönem belediye başkanlığı ve bir dönem de milletvekili olan Ahmet Bukan’ın ağırlığını öyle ya da böyle tartışmanın anlamsız olduğunu düşündüğümde, diğer aday adaylarının “Ahmet Bukan” endeskli cılız ve korkak (onlar bu durumu Ahmet Abi’ye saygıya bağlıyorlar) duruşları aday adaylığı sürecinin tıpkı Ak Parti Çankırı aday müracaatlarında olduğu gibi verimsiz geçmesi ile sonuçlandı.

Yaşanan bu kısır sürecin sonunda da MHP Çankırı listesi “Merkez’den iki isim” üzerinden oluştu! Bu listenin oluşmasında mevcut İl yönetiminin hangi oranda katkısı olmuştur bilemiyorum ama, böylesi bir liste MHP’nin seçime “topal eşek” misali girmesine de vesile oluyordu!

İZLENEN SEÇİM STRATEJİSİ TAM ANLAMIYLA 
“BÜROKRAT” GELENEĞİNE UYGUNDU!

MHP’nin Genel Başkanları Devlet Bahçeli nezdinde ülke genelinde uyguladığı seçim stratejisinin , partinin bulunduğu “yavru muhalefet” konumuna hangi oranda uyup uymadığını tartışmak ayrı bir yazı konusu olabilir. Ancak, MHP açısından İç Anadolu’nun Sivas, Yozgat, Çorum, Kırıkkale gibi şehirleriyle yarış halinde olan Çankırı’nın sahip olduğu oy potansiyeli (Ahmet Bukan’ın deyimiyle: Çankırı insanının yüzde 80’i bir şekilde partimize oy vermiştir) seçim dönemi süresince “nedense” durağan bir strateji ile değerlendirildiğini düşünüyorum.

Beni bu düşünceye sevkeden en önemli nedenim de; MHP 1. Sıra adayı Dr. Şahin Eraslan’ın seçim süresince beklenenin tam tersine adeta “silik” bir imaj çizerek, Çankırı seçmeni ve kamuoyu karşısında “acziyet içerisinde görünür” olmasıdır!

Adayla birlikte MHP İl teşkilatının da bu  durumu sürdürmesi olayın daha da vahim bir boyutudur!

Siyasi arenada kavgayı parti verir, aday ya da siyasetçi de bağlı bulunduğu partisine tabiri caizse “kovayla su taşır” (!)

Çankırı MHP’de seçim sürecini yakından takip eden bir gazeteci olarak ben böylesi bir icraati hiç mi hiç görmedim!

MHP Çankırı İl teşkilatının başı olan Başkan Ali Acıbunar ile birlikte (özellikle) 1. Sıra adayı Dr. Şahin Eraslan tam anlamıyla “bürokrat” bir seçim atmosferi yaşadılar ve yaşattılar!

Bunun sonucunda da kaybeden ne Dr. Şahin Eraslan oldu ne de İl Başkanı Ali Acıbunar! Çankırı’nın kaybedeni kocaman MHP oldu!

MUHALEFET’İN GÖREVİ İKTİDAR ELEŞTİRİSİNDEN GEÇER

MHP, muhalefet partisi, onun adayı muhalefetin sözcüsü!

Gel gör ki; MHP 1. Sıra adayı Dr. Şahin Eraslan daha adaylığının açıklandığı ilk gün Çankırı’ya kazandırılan yeni Devlet Hastanesi’nin kapısında!

Fotoğrafçı – gazeteci yanında! Ellerini açmış hastaneye karşı dua ediyor: Allahım bu günleri de bana gösterdin ya!

Oysa o saatlerden önce Ilgaz – İndağı’nda duble yol adeta kağıt helva gibi dağılmış! Sözcü18 manşeti patlatmış: Japonya değil İndağı!

Sonradan öğreniyorum ki, yolun kağıt helva gibi dağıldığı anda Dr. Şahin Eraslan Ilgaz’da bir programda! Çankırı’ya dönüş yolu üzerinde dağılan duble yol!

MHP adayı Dr. Eraslan’dan tek bir açıklama yok!

Daha nice örnekler verebilirim seçim sürecinde Çankırı’da yaşanılanlar (pardon,  yaşatılmayanlar) için!

MHP’NİN SEÇİM PROGRAMI YOLUN YARISINDA PATLADI!

Seçim sürecinde Sözcü18’in ortaya koyduğu habercilik ve gündemi sıcak tutma gayreti, ne yazık ki “milletvekili” çıkarma sevdasında olan MHP Çankırı teşkilatı tarafından bırakınız destek görmeyi, ortaya koyduğumuz konularla ilgili “düşünce” açıklamaya dahi değer bulunmadı!

Esentepe’de vatandaşın çektiği su sıkıntısını, Ankara’dan Çankırı’ya giderek ilk gündeme getiren Sözcü18 oldu!

MHP 1. Sıra adayı Dr. Şahin Eraslan konuyla ilgili tek bir açıklama yapmadı!

Diyebilir ki “ben açıklama yapmasam da vatandaşı dinledim” (!)

Kamuoyu bireysel konuşmaları değil, yazılı ve görsel medyada verilen mesajları takip ederek “yorum” sahibi olabilir. Bunun dışında siyasetçi hele hele “yeni siyasetçi” medyayla iiçiçe ve sıcak temas halinde olmalıdır. Ancak nedeni Dr. Şahin Eraslan ya da MHP İl Başkanlığınca yapılacak açıklama ile ortaya konulabilir ama, hangi gerekçelerle MHP aday(lar)ı Çankırı gündeminden uzakta kaldılar doğrusu merak ediyorum!

Bununla birlikte seçim öncesi belirlenen MHP Çankırı stratejisinin, kampanyanın daha ortası olmadan “çatlak” verdiğini de yaşanan bazı gelişmelerden anlamamak işten değil!

GELELİM SONUCA...

İşin özeti; MHP Çankırı’dan milletvekili çıkaramamıştır! Seçimin galibi 2-0 ile Ak Parti olmuştur...

Atı alan üsküdarı geçmiştir...

Ve bu süreçten çıkarılacak en önemli ders “Ben yıllardır MHP’liyim” (!) cümlesi yerine “MHP’yi (hiç değilse) eşit şartlarda siyasi zeminde savunmak” ve de “MHP’nin kazanması için son haddeye kadar mücadele etmek”ten geçtiğini öğrenmektir...

Siyasi kimlik “bedel” ister! Aksi durumlarda böylesi bir bedelden kaçınanların siyasi kimliği tartışılır ve tartışılmaya da devam eder...

İl Başkanı Ali Acıbunar'ın da konuyu geçiştiren "Her 2 kişiden biri Ak Partiyi tercih ederken 4 kişiden biri de bizi tercih etmiştir" (!) açıklaması "MHP'nin Çankırı'daki kaybını" telafi edecek düzeyde bir açıklama olmanın ötesinde seçim sürecinde sergilenen "acziyet"in karşılığı hiç mi hiç olamaz!

Hele hele MHP'li milletvekili adaylarıyla birlikte yapılan toplantıda "Ak Parti'ye başarılar diliyoruz" (!) temennisi ise 12 Haziran'da Çankırı sandığında Ak Parti'ye verilen "hediye"nin önemli bir itirafı şeklinde karşımızda dururken...

Yaşanan böylesi bir süreçten sonra şu cümleyi rahatlıkla ifade edebilirim: 12 Haziran seçimlerinde Çankırı MHP, 1 milletvekilliğini Ak Parti'ye hediye etmiştir...

Ak Parti 2. sıra adayı işadamı Hüseyin Filiz de bunun kıymetini çok ama çok iyi bilmelidir!

(Devam edecek - Muharrem Kıcıman listede olsaydı!)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
20 Yorum