İbrahim ZENCİRCİ

İbrahim ZENCİRCİ

Vali için El Kitabı ve birkaç söz

Önsöz:

Bu el kitabı Çankırı’da görev yapan son iki vali döneminde;

Hak ve hukukun işlememesi…

Yasaların alenen çiğnenmesi…

Eyyamcılığın, dalkavukluğun geçer akçe olması,

Kişisel egolarından arınmamış bürokratların, amirlerin vatandaşını hor ve hakir görmesi, aşağılaması, küfretmesi…

Çeşitli ihalelerde devletin milyonlarca lirasının çalınmasına, gasp edilmesine göz yumulması veya sessiz kalınması nedeniyle, bundan sonra gelecek valilere yardımcı olması için kaleme alınmıştır.

1. İl Genel Meclisinin bazı üyeleri, alenen ve/veya muvazaa (danışıklı işlem) yaparak İl Özel İdaresinin mülklerini “talan” etmektedirler.

2. Söz konusu bu “yağma/çapullardan” birisinde silahlar konuşmuş, hakim, müdür yanında adam vurulmuş, “yağma” en üst makama kadar ulaştığı için olay örtbas edilmiştir.

3. İl Genel Meclisinde olan olayların benzeri, belediye meclisinde de yaşanmıştır. Bazı meclis üyeleri, alenen veya muvazaa (danışıklı işlem) yapmışlardır.

4. Protokolde yer kapmak için bazı “yaren oğlanları” dalkavuklukta sınır tanımamışlardır. Yeni vali önünde de gerdan kıvırıp, caba gövecine kaşık sallamak derdindedirler. Huzurda ilk temenna edecekler yine bu “dondurmacı” kıyafetli, “yaren oğlanları” olacaktır.

5. Valilik çalışanlarından bazıları, devlet imkanları ve ekipmanları ile ticaret yapmışlardır ve halen fütursuzca yapmaya devam etmektedirler. 

6. Valilik Özel Kalem Müdürü ve bazı valiye yakın çalışanlar, vatandaş ile vali arasında köprü olacağına, kendi ikballeri için yalan-yanlış bilgilerle valiyi yönlendirme çabası içerisine girmişlerdir.

7. Bazı resmi daire müdürleri haftanın dört günü Çankırı’da, geri kalan üç günü Ankara’da oturmaktadırlar. Bu hastalık evlerini Ankara’dan taşımayan, misafirhanede yaşayan bürokratlarda sıkça görülmektedir.

8. Yapıldıktan sonra yirmi günde yıkılan köprünün, defalarca göçen yolların, fakir fukaraya dağıtılmak üzere verilen kömürleri çalan ve de çaldıranlardan hesap sorulmamıştır. Aksine olaylar çeşitli kılıflarla kapatılmış, unutturulmaya çalışılmıştır.

9. Kamu ihalelerini organize eden müteahhit çeteleri geçmişte hep var olmuş, valilik lojmanına kadar girmiştir. Bu günlerde benzer uygulamaları gerçekleştirme adına fırsat kollamaya çalıştıkları gözlenmektedir.

10. Tarihi yerler, ören yerleri talan edilmiş, eski eserler çalınmış ve de yağma edilmiştir. Memleket definecilerden, fütursuzca kazı ve de yağma yapanlardan geçilmemektedir.

11. Üniversitenin ihtiyacı olan personel ve mal alımlarında dedikodular ayyuka çıkmış olmasına karşın bu konuda yetkililer sürekli suspus olmuşlardır. 

Yeter artık, eyyamcılardan çektiğimiz.

Biz bu memlekette pipolu, papyonlu, eyyamcı ve en sonunda muhtar bile olamayacak nice İlbay Paşalar gördük,

Bu günden itibaren; özellikle yeni seçilmiş vekillerden talebimiz odur ki, madem, “Türkiye Hazır” madem,“Hedef 2023”

Biz dünden hazırız, bu hedefe Çankırı’yı taşıyacak, “Vali gibi Vali” talebimizdir.

Lütfen hemşerilerinizin size olan teveccühün gereğini yapınız.

Saygılar bizden…

Merak edene not:

İş bu el kitabında maddeler halinde sıralanan kısa bilgiler belgeli, şahitli ve ispatlı olup, bu yağmaya, bu talana, bu yalana ve dolana dur diyebilecek yürekli, cesaretli vatan evlatları ile bu çıkarcı düzenin tekerine çomak sokmak isteyen gerçek memleket sevdalıları ile paylaşılır.

Bu yazı toplam 1469 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.