Tuğrul SARITAŞ

Tuğrul SARITAŞ

"Milletvekili maaşları" 20 bin liraya indirilsin...

Merak ediyorum; Acaba, şimdi aynı şekilde bir karar alınsa, TBMM koltuklarını dolduran parti gruplarının milletvekillerinin tepkisi nasıl olur?

2022 yılının ilk altı aylık diliminde milletvekili maaşı 40 bin liraydı. Yılın ikinci altı aylık diliminde milletvekili maaşı 56 bin lira oldu.

TBMM’de 600 milletvekili koltuğu var!

Toplamda 581 milletvekili görev yapıyor. Ayrıca her bir milletvekili Ocak, Nisan, Haziran, Temmuz, Ekim ve Aralık aylarında birer aylık ikramiye alıyorlar. İkramiyeyle birlikte yolluk harcırahları da bulunuyor.

EMEKLİ VE AKTİF MİLLETVEKİLİ MAAŞLARI

Halen aktif görevdeki milletvekillerinin bir kısmı emekli vekillerden oluşuyor.

Milletvekili maaşı yaklaşık 40 bin lira düzeyinde idi... Memur maaşına paralel olarak artırılınca, Temmuz ayından itibaren maaşlar 56 bin liraya yükseldi!

Aynı zamanda emekli olan aktif milletvekillerinin emekli aylığı da 39 bin 500 liraya çıkacağı için, aylık gelirleri 95 bin 500 lirayı bulacak!

DİĞER ÜLKELERDE

Türkiye'de yeni düzenlemeyle tekrar tartışma konusu olan emekli milletvekili maaşları Avrupa'nın bazı ülkelerinde, vekillerin asgari düzeydeki emekli maaşı; memur ve işçi emeklilerinin aldığı aylıklarla eşit durumda!

Bu gibi ülkelerde görevi devam eden milletvekillerinin dokunulmazlığı da sadece ve sadece kürsüde geçerli; ama Türkiye'de uygulanan imtiyazların hiç birine sahip değiller...

ÜLKEMİZDE MİLLETVEKİLİ İMTİYAZLARI

Ülkemizde milletvekillerine trafik cezası kesilemiyor.

Ömür boyu "kırmızı pasaport" taşıma hakları var.

Özel hastanelerde ücretsiz tedavi olabiliyorlar...

Eşleri ve çocukları da bu haklardan yararlanabiliyorlar!

TARTIŞMA KONUSU

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekili olmanın sayısız ayrıcalıkları ve getirisi var. Maaş ve özlük hakları da her dönemde tartışma konusu yapılıyor. Bizim milletvekillerimizin maddi geliri ve özlük hakları, gelişmiş demokrasilerde parlamenterlik yapanlarla kıyaslandığında şaşkınlık yaratıyor.

KAŞIK İLE VERİLİYOR, KEPÇE İLE ALINIYOR

Şu anda zor durumda olan emekli vatandaşlar çok dertli:

"En düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL, bu para ile ne yapılabilir? Emekliye en az 3 bin 500 lira veriyor; elektriğe, doğalgaza zam yapılıyor. Maaş zammını vermeden aldılar zaten. Emeklinin de en az 10 bin lira alması lazım. Yetmez ama yine de yarasına merhem olur.

İğneden ipliğe zam geldi. Nasıl olacak, nasıl edecek, bu insanlar nasıl geçinecek?

Ne işçiyi ne de emekliyi düşünüyorlar…

Hiç kimseyi düşünmüyorlar, kendi çıkarlarını düşünüyorlar.

Gelsinler, bakalım kendileri emeklinin aldığı maaşlar geçinebilecekler mi?

Akıl var mantık var. İnsan, ‘Ben bu maaşla geçinebilir miyim?' der...

MİLLETVEKİLİ MAAŞLARI İNDİRİLSİN

O zaman milletvekili maaşları da 20 bin TL' den fazla olmasın! "Geçinebilirim" derse kendi emekli maaşı alsın, geçinsin. Geçinirse ondan sonra biz de, "Helal olsun geçinilebiliyormuş bu parayla" deriz.

Merak ediyorum; Şimdi aynı şekilde bir karar alınsa, TBMM koltuklarını dolduran parti gruplarının milletvekillerinin tepkisi nasıl olur?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.