Rektör Harun Çiftçi'nin aylık maaşı ve Sözcü18'in geleceği...

Sokaktaki yurttaşın en önemli derdi 'ge-çi-ne-me-mek'... Tekrar etmekte beis görmüyorum: Geçinememek... Esnafı da, tüccarı da, işçisi de, memuru da, çiftçisi de, emeklisi de, işsizi de, genci de, ihtiyarı da aynı dertten muzdarip: Fiyatlarla yarışamıyoruz halimiz nice olacak?

'İnsan' olabilmenin ve bunun getirisi olarak da 'barınabilme'nin maliyeti de hızla arttı... Normal semtler ve bölgeler için uzun süredir bin-bin beşyüz bandında seyreden konut kiraları bugünlerde 5-6 bin Türk Lirası seviyelerine fırlayıverdi... İktidara geldiği günden bu yana tüm kaynakları 'beton'a gömmüş olan mevcut AKP hükümeti dahi yurttaşın 'konut ihtiyacını' karşılayamazken, nedense (!) ortaya çıkan fiyatlara da en az 'sokaktaki yurttaş' kadar şaşırmış bir durumda!

AKP iktidarı ülkenin içinde bulunduğu ve bizatihi 'şahsi eseri' olarak mevcut duruma 'şaşıra dursun' (!) asgari ücretliler ve de emekliler 2022 yılı başı ve Haziran'da arttırılan lakin bugün için zorunlu ihtiyaçları karşılamaktan uzak olan maaşların daha nereye kadar eriyeceğini hesaplamak da akıl kârı değil!

Merakla 'lafı nereye getireceksen getir hele' (!) dediğinizi hissediyorum!

Hani vakti zamanında "Çankırı'ya üniversite gelmeli" diyerek "Çankırı Üniversite Vakfı" dahi kurmuş siz Çankırılılar! Hani şehre üniversite gelince elindeki kırtasiye malzemesi ile birlikte 'elektrikli şohben'ini kurulan Karatekin Üniversitesi'ne koştura koştura bağışlayan sizler; Bugün bu üniversitede "Rektör" konumunda olan kişinin farklı başlıklar altında toplamda 'kaç lira maaş' aldığını biliyor musunuz?

Haydi bilmenizden vazgeçtim 'Rektör Harun Çiftçi'nin aylık maaşını tahmin edebilir misiniz?' diye sorduğum soruya hangi rakamlarla yanıt verebilirsiniz?

- 30 bin TL!

Yok yok... Biraz daha çıkın... Asgari milletvekili maaşını telaffuz etmenizde mahsur yok!

- 46 bin TL!

Farkında mısınız 'Vali maaşı'nı arada atladım! Çünkü rakam çok komik kalıyor!

Şehrin valisinin aldığı maaştan çok mu çok yukarılarda?

5 (yazıyla 'beş') Vali maaşı alabilir mi?

Neden alamasın ki?!

Koskoca üniversite Rektörü!

20 bini aşkın öğrenci... Bilmem kaç yüz personel! Bilmem ne kadar yıllık ödenek!

Çankırı'nın Yakınkent Organize Sanayii'nde faaliyet gösteren, Japon sermayeli lastik fabrikasının sahip olduğu araziden çok daha büyük bir arazide dev bir Karatekin Üniversitesi'nin yöneticisi!

Sadede geleyim!

Bu sayfalardan çağrıda bulunuyorum: Karatekin Üniversitesi Rektörü Harun Çiftçi, 'Rektör'lük maaşını kamuoyuna açıklamalı...

Açıklamalı ki; Fabrikadaki işçi de, sokaktaki işsiz de, aylık 3 bin 500 Türk Lirası maaş alan emekli de koskoca Karatekin Üniversitesi Rektörü'nün hayat seviyesi ile kendi hayatı arasında bir mukayese yapabilme şansını bulmalı!

* * *

Biraz da siz sevgili Sözcü18 ve okurları için 'güzel cümleler' kurmak istiyorum...

Sizler; Sözcü18'i öylesine bir yere taşıdınız ki, her birinize ayrı ayrı 'teşekkür' etmeden duramayacağım...

Yıllardır Çankırı dışından 'Çankırı gündemini' sizlere aktarmanın gayretinde olan Sözcü18, tartışmasız Çankırı'nın 'özgür' ve bir o kadar da 'özgün' haber sayfası olarak gerek 'günlük ziyaretçi sayısı' gerek 'günlük okunan sayfa sayısı' olarak ulaştığımız rakamların arka planında sizlerin destekleri yatmakta...

Özellikle 2022 yılının ilk ayından itibaren giderek yükselen 'trafik' şahsımı ziyadesiyle mutlu ederken, başta Çankırılı işletmelerin 'reklam' adresi olamamak, samimiyetle ifade edeyim ki beni bir o kadar da üzüyor!

AKP'li İrfan Dinç belediye başkanlığı koltuğundayken Sözcü18'e reklam vermeyenleri, daha doğrusu veremeyenleri anlıyordum! Lakin bugün İrfan Dinç ortada yok, Sözcü18'e 'reklam' yine yok!

Vedat Beki'yi seven de Sözcü18'e girerek 'Çankırı gündemini' ilgiyle takip ediyor... Sevmeyen(ler) de bir o kadar ilgiyle takipteler...

Bir de Çankırı'nın STK'ları yani Sivil Toplum Kuruluşları var... Çankırı'nın okunmayan 'günlük gazeteleri'ne yıllık abone olarak çeşitli miktarlarda bedeller ödüyorlar! Yıllardır Sözcü18'i 'bedava'ya okumaktan bıkmadılar... Bıkmadıkları gibi yorulmadılar!.. Lakin on yılı aşkın süredir Çankırı'nın tek bir STK'sı Sözcü18'e 1 TL 'abonelik' ücreti ödemedi!

Çağrımdır... Okumadığınız Çankırı gazetelerine ödediğiniz yıllık 'abone ücretlerini' her gün, defalarca ziyaret ederek takip ettiğiniz Sözcü18'in banka hesabına 'bağış' olarak yapmanızı açık ve net olarak bu köşeden ifade ediyorum...

Sözcü18 bunu bugüne kadar fazlasıyla haketti...

Sahip olduğu ahlak ölçüleri ve nezaket kuralları içerisinde bunu bugüne kadar ifade etmedi! Ancak artık Sözcü18 de tıkandı...

Hesap çok açık ve net... Okunmayan gazeteye yılda 200-250 TL. abone ücreti ödeyen STK'lar, asgari 4 gazete aboneliği ile yıllık 1.000.- (bin) TL gibi bir rakamı bütçelerine 'gider' olarak kaydediyorlar... Lakin aynı STK'lar 1 TL dahi ödemedikleri Sözcü18'i yıllardır sabah-akşam takip etmekte beis görmüyorlar!

Böylesi bir durumla; Yani iş dünyasından 'reklam', STK'lardan 'abonelik' işlemleri gerçekleşmediğinde Sözcü18 olarak daha fazla ileriye gitmek mümkün değil...

Saygılar... Sevgiler...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
6 Yorum