Okullarda yüz yüze eğitim bugün başlıyor!

Okullarda yüz yüze eğitim bugün başlıyor!

Yüz yüze eğitimin başlayacağı okullarda 50 kişilik sınıflarda sosyal mesafenin nasıl korunabileceği bilinmiyor. Veliler ve eğitimciler ise sınıf mevcutlarının azaltılmamasına tepkili.

Okullarda yüz yüze eğitim bugün başlıyor. Yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen yeni öğretim yılına alınmayan önlemler, birikmiş ve çözüm bekleyen sorunlarla giriyor. Öğretmenlerin iki doz aşılanma oranı yüzde 72.57. Öğrencilerin çoğu aşısız. Temizlik personeli sorunu yıllardır devam eden okullarda, hijyenin nasıl sağlanacağı da yanıtı beklenen sorulardan biri.

Cumhuriyet'ten Figen Atalay'ın haberine göre; Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, uzaktan eğitim sürecinde büyük bir erişim sorunu yaşandığını hatırlatarak salgının durumu ne olursa olsun okulların açık tutulması gerektiğini vurguladı. En az 100 bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini ve sınıfların mutlaka seyreltilmesini öneren sendika başkanı şöyle devam etti: 

“Okullara hijyen seti gönderdik deniyor ama temizliği yapacak personel yok. Bin 300 kişilik okulda bir yardımcı personel var. Sınıflar seyreltilmedi, teneffüs saatleri ayarlanmadı. Bahçeye bir anda bin çocuk çıkacak. Kantinden servis taşımacılığına kadar önlemler alınması gerekirdi. Okullar aç- kapa asla olmamalı. Yaşamın her alanı durabilir, eğitim duramaz. Okullarda yeterli sayıda temizlik personeli, sağlık çalışanı ve işyeri hekimliği olması lazım. Aşı konusunda da ikna edici çalışmaların yürütülmesi gerekirdi.”

ISLAK PASPAS YAPILAMADI

İstanbul’un en merkezi ilçelerinden birindeki bir Anadolu lisesinde yaklaşık bin öğrenci öğrenim görüyor. Okulun dokuzuncu sınıfında her şubede 40, 10. sınıfında 43-35, 11. sınıfında 45, 12. sınıfında ise her şubede yaklaşık 50 öğrenci bulunuyor. Sınıf mevcutları seyreltilmediği için iki kişilik sıralarda oturan bu öğrenciler arasında değil 1.5-2 metre, 20-30 cm bile olması imkânsız. Bu okulun öğretmenlerinden biri, temizlik personeli eksikliği nedeniyle okulda hiçbir zaman ıslak paspas yapılamadığını, binanın sadece süpürüldüğünü anlatıyor. 

AÇ-KAPA EĞİTİM OLMAZ

Öğrenci Veli Derneği’nden yapılan açıklamada, “Sınıflar seyreltilmeden fiziksel mesafenin sağlanamayacağı; fiziksel mesafe sağlanmadan ise bulaş riskinin önlenemeyeceği çok açık. Bunu yapmanın tek koşulu sınıfları seyreltmektir. Sınıfları seyreltmek de ancak ek derslik ve ek öğretmen ataması ile mümkündür” denildi. 

Ve haberle ilgili son yazılabilecek son cümle:

- Madem ki her şekilde eğitime devam edilebiliyordu da okullar niçin 1.5 yıl kapatıldı?

MEB'in koronavirüs önlemlerine Mehmet Ceyhan'dan tepki

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarda Covid-19 pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gereken uygulamalarını değerlendirdi.

“EĞİTİME ARA VERİLMESİ İÇİN SINIFTA EN AZ 2 VAKA ÇIKMASI GEREKİYOR”

Ceyhan şu ifadeleri kullandı:

"Okul rehberinde pozitif tek öğrenci varlığında sınıfın geri kalanının eğitime devam ettiğini birkaç gün önce paylaşmıştım. İtirazlar olmuştu; ‘İlk üç sınıfta sınıf evde karantinaya alınıyor, bizim okulda öyle değil’ şeklinde. Rehberin son hali bu.

Eğitime ara verilmesi için o sınıfta en az 2 vaka çıkması gerekiyor. Bilim kurulundaki arkadaşlarımız böyle uygun görmüş. Ancak iki pozitif belirtili hasta olduğunda bunun çok daha fazlası belirtisiz çocuk olabilir."

“BİRAZ FAZLA RİSK ALMIŞ OLUYORUZ”
Ceyhan, daha önceden yaptığı değerlendirmesinde ise şunları söylemişti:

"Sınıfta tek vaka varsa sınıf kapatılmıyor. Öğretmenler ve o sınıfın öğrencileri maske takıyorsa (buna kim karar verecek belli değil) 14 gün, günde iki kez belirti takibi ile eğitim devam ediyor.

İkinci vaka varsa o zaman herkes yakın temaslı sayılıyor ve evde izolasyona alınıyor.

Vaka çıktığında okulda ne yapılacak, bununla ilgili bir düzenleme yok.

Çocuklarda hastalık yüzde 90 belirtisiz seyrediyor ve aşılar delta varyantının bulaşmasını önlemiyor. Tek belirtili çocuk varlığında bile etrafında 8-9 belirtisiz, virüs pozitif çocuk olabilir. Tarama testi uygulamıyoruz. Karantinayı ancak 2 belirtili hasta varsa uygulamakla biraz fazla risk almış oluyoruz."

Milli Eğitim Bakanlığı, bir sınıfta öğrencilerden herhangi birinde Covid-19 pozitif tanısı konulması durumunda öğrencilerin ve öğretmenlerin izleme alınacağını ve okullarına devam edeceğini duyurmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum