İsmail BOZKURT

İsmail BOZKURT

Oyun geliştiricileri, beynin bağımlılık mekanizmasını nasıl suistimal ediyor?

BUGÜNKÜ yazımızda tamamen oyunlara odaklanacağız. Ama herhangi bir oyuna değil, sadece hayatlarımızı kontrol etme gücüne sahip olan oyunlar. Hepimizin başına gelmiştir. Tam bir ödeme yapmak üzereyken telefonunuza en sevdiğiniz oyundan bir uyarı gelir. Ödeme yapmak üzere kredi kartınızı veya cüzdanınızı bazen arkadaşınıza bazen de hiç tanımadığınız görevliye teslim ederek ödemeyi tamamlamasını istemişsinizdir. Peki, bu nasıl mümkün oluyor? Basit bir oyun nasıl oluyor da aklımızı çalabiliyor? Bu oyunların arkasındaki psikoloji ve uygulamacıların bu psikolojiyi nasıl bir gelir kaynağına dönüştürdüğünden bahsedeceğiz.

Oyun hedef kitlesi

Bir oyunun başarılı olması için oyuncuları çok iyi tanımanız gerekir. Onlar için ilgi çekici bir uygulama oluşturmak istiyorsanız onların davranışlarını ve tercihlerini gözlemlemelisiniz. Bundan dolayı oyun geliştiricileri, her yıl binlerce araştırma ve piyasa takibi ile hedef kitlesinin taleplerini keşfeder. Kısacası, bir oyunun size cazip görünmesi kesinlikle tesadüf değildir.

Büyük bir pasta

Statista, bu yıl için dünya çapında sadece cep telefonu oyun gelirinin 90 milyar doların üzerine çıkacağını öngörüyor. Bu, tüm dijital oyun platformları gelirlerinin neredeyse yarısını oluşturuyor. Oyun geliştiricileri, bu kadar büyük bir pastadan en büyük dilimi almak için elinden geleni ve her türlü yola başvuracağından şüpheniz olmasın. Yani, insan beyninin zaaflarını araştırmak ve onu kullanmak için, 90 milyar $ çok büyük bir sebep.

İlk aldatmaca: Freemium Modeli

Freemium modeli, oyunun temel sürümünü ücretsiz sunarken, daha fazla içerik, özellik veya avantaj için oyunculardan ücret talep eden bir yaklaşımdır. Oyuncular, temel oyunu ücretsiz oynarken, daha fazla derinlik veya özellik istediklerinde ödeme yapabilirler. Bu model, oyuncuların oyun içinde daha fazla bağlılık geliştirmelerini teşvik ederken gelir elde etmeyi sağlar.

Uygulamanızdan para kazanmanın en etkili stratejilerinden biri Freemium modelidir. Aynı şey en popüler uygulama kategorisi olan oyunlar için de geçerlidir. Her iki aşırı kalabalık pazarda da kullanıcıları bir uygulamayı yüklemek için ödeme yapmaya ikna etmek neredeyse imkânsız. Milyonlarca ücretsiz uygulama varken neden bir şeye para ödeyesiniz? Bununla birlikte oyununuzu indirmek isteyenlere ücretsiz olarak sunmak, kullanıcı edinme oranınızı artıracaktır. Oyuncular oyunun tüm aksiyonuna ilgi duyduktan sonra premium özellikler için ödeme yapmaları gerekecek. Ve eğer oyununuz verdikleri paraya değerse bunu kesinlikle yapacaklardır.

Bağımlılık mekanizmasını suistimal etmek

Beynin içinde, yeni şeyleri keşfetmekten ve bulmaktan sorumlu olan dopamin adı verilen bir nörotansmitter mevcuttur. Dopamin seviyesi düştüğünde, insanda yeni maceralara ve ödüllere olan arzu artar. Bu nedenle ileri düzey bir oyuncu için dopamin seviyesi patlıyor gibi görünür. İşte oyun yapımcılarının hedef kitleyi kendine bağlamak için kullandığı taktikler.

Onları alıştırın: Ücretsiz başlatın

En başarılı uygulamalar genellikle Freemium modeli ile önce ücretsiz indirilip takibinde oyunda daha gelişmiş unsurlara talip olacak hedef kitlesine yönelik satış politikası uygulayın. Bu oyuncular, ücretsiz sürümü kullanan oyunculardan bir adım öne çıkmak için ücret ödemeye gönüllü olacaklardır.

Teşvik edici yorumlarda bulunun

Takdir edilmeyi seviyoruz, bu nedenle olumlu pekiştirmeler kullanıcıların deneyimden daha fazla keyif almasını sağlayacaktır. Kullanıcılardan bir şey yapmalarını istemek yeterli değil, bunu söyleme şekli de çok önemli. Onları bir şeyleri başarmış gibi hissettirtmek, oyuna bağımlılıklarını arttıracaktır.

Tasarımla duygularına hitap edin

İnsanların zihinleriyle oynamak amacıyla oluşturulan bir oyunda her küçük ayrıntı önemlidir. Karakterlerden farklı senaryolara, metinlerden renklere kadar her unsurun oyuncuların ilgisini en uç şekilde tetiklemesi gerekiyor. Renklerin bile kullanıcıların bağımlılık alışkanlığı üzerine etkisi var. Kullanıcılarda HIZ etkisi yaratmak için KIRMIZI renk tercih edilirken, KAHRAMANLIK duyguları için MOR, KIRMIZI ve MAVİ renkleri kullanılabilir.

Sosyalleşmelerine müsaade edin

Sosyal medya, oyununuzu pazarlamak için en etkin yöntemdir. Öncelikle oyuncularınızın sonuçlarıyla övünmelerine izin verirseniz etkileşimi artırırsınız ve dolayısıyla elde tutma oranınız da artar. İkinci olarak, sosyal paylaşım seçenekleri sunmak yeni kullanıcılar edinmenize de yardımcı olacaktır çünkü oyuncular sizin en iyi elçileriniz olabilir.

Özlem duymalarını sağlayın

Oyunun belli bir bölümünde ilerleme sağlamak için enerji kaynaklarını yeniden doldurmaları gereksinimini gerektirin. Bu da ücretsiz sürümlerde beklemek ile elde edilir. Aynı şey, inşaat süreleri ve yükseltmeler için de geçerli olur. Böylelikle oyuncu bu süreyi beklemeye ve dolayısıyla zihninde bu sürenin varlığından haberdar olmaya başlar. Süre bitmesi için sabırsızlanır.

Uzun ve kalıcı oyun deneyimi sağlayın

Oyunun mutlak amacına ulaştıktan sonra onlara daha fazlasını sunmaya hazır olun. Hikâye sonlansa bile, daha fazla görevler ve engeller koyun ki oyuncu oyunu devam ettirmeye hevesli olsun. Bir diğer yöntem ise sürekli hikâyeyi uzatmak, sınır tanımamak.

Kolaylaştırın

Kullanıcılar, oyuna bağlı kalırken dikkatlerini dağıtmalarına ve başka şeylere odaklanmalarına olanak tanıyan basit oyunları tercih ediyor. Yazımızın başındaki örnekten yola çıkarsak, oyuncu bir eliyle oyunu oynayıp diğer eliyle alışverişini tamamlayabiliyorsa, daha fazla oyuna olan bağlılığı artacaktır.

Bir hikâye anlatın

Oyunun tamamına bir senaryo eklemek, oyuncuların karakterlere ve aksiyonun tamamına bağlanmasını sağlayacaktır. Bu sayede telefonları ellerinde olmasa bile oyunu düşünecekler. Oyununuzun etrafında bir hikâye oluşturmak, genellikle oyun oynayarak vakit geçirmeyen kişilerin bile ilgisini çekecektir.

Sürpriz hediyeler

Bir sonraki seviyeye ulaşmaya çalışırken onlara çeşitli ödüller sunmak etkileşim düzeyini artıracaktır. Tek koşulu ise, hediye alacaklarını bilirken, nerede, ne zaman ve nasıl bir hediye alacaklarını bilmiyor olmalarıdır. Oyunun keyfini çıkarmaya devam ederken, sürprizin ne olacağını merak etmeleri, oyuna bağlanmaları için yeterlidir.

Onlara meydan okuyun!

Oyuncuların oyun bağımlılığını devam ettirebilmeleri için motive edilmeleri gerekir. Sıkılmaya başlarlarsa onları kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Yeni deneyimler, zorluklar ve engeller eklemek, oyuncuların uygulamanıza tekrar tekrar dönmelerini sağlayacaktır. Üstelik zorluğu yenmeleri halinde başarılarını arkadaşlarıyla paylaşmanın gururunu yaşayacaklar.

Sonsöz

Hiç bir oyunu o kadar çok sevdiniz ki, oynamadan yaşayamayacağınızı düşündünüz mü? Rüyanızda rakibinizin birlikleri tarafından saldırıya uğradığınızı gördükten sonra gece yarısı skoru kontrol etmek için uyandınız mı? Oyunların bu bağımlılığı oluşturabilmek için milyonlarca doları psikoloji ve beyin araştırmalarına yatırıyor olmalarına şaşırmamalısınız. Artık insan beyni oyuna bağımlı hale nasıl getirilir ve ödül sistemiyle bu hırs nasıl perçinlenir öğrendiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.