SON DAKİKA! YHT Makas Fabrikası kuruluyor

SON DAKİKA! YHT Makas Fabrikası kuruluyor

TCDD Genel Müdürlüğü, Vaestelpine (VAE) Grubu ve KARDEMİR ortaklığında,

Çankırı'da Yüksek Hızlı Tren Makas Fabrikası kurulacak.

TCDD Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, TCDD, VAE ve KARDEMİR ortaklığında makas fabrikası kurulmasına yönelik imza töreninin, yarın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleşeceği bildirildi.

Fabrikanın, yüksek hızlı tren hatları ile yerel yönetimlerin gelecek 10 yılda 150 milyon dolara ulaşması beklenen makas ihtiyaçlarını karşılaması hedefleniyor.

Ağır taşımacılığa ve ve hızlı tren hatlarına uygun modern makas üretimini gerçekleştirecek olan fabrika, TCDD Çankırı Makas Fabrikası bitişiğinde kiralanan yaklaşık 21 bin 500 metrekarelik arazi üzerine kurulacak.

Fabrikada TCDD'nin yüzde 15, VAE Grubu'nun yüzde 51 ve KARDEMİR'in yüzde 34 payı bulunacak. 5 milyon Euro sermaye ile kurulacak fabrikada, ilk yıllarda 10 milyon Euroluk yatırımla yaklaşık 140 kişi istihdam edilecek. Yüzde 62 oranda yerlilik hedefleyen fabrikada, yılda 500 adet ağır taşımacılığa, 100 adet de yüksek hıza uygun makas üretilecek ve kurulu kapasitenin yüzde 10'unu ihraç edecek.

Kurulacak tesis, Türkiye'de yapımı devam eden ve planlanan yüksek hızlı tren hatları ile yerel yönetimlerin gelecek 10 yıllık süre içinde 150 milyon dolara ulaşması beklenen makas ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler