Talih Kuşu Kurşunluya konmuş da!

"Talih Kuşu" Kurşunlu'ya konmuş da!

Son yıllarda belediyelerin bir çoğunda yaşanan mali krizin aksine, Kurşunlu

Belediyesine bugünlerde "talih kuşu" konmuş durumda. Ve gelişen yeni olaylarla birlikte Kurşunlu Belediyesi, 2010 yılına büyük ikramiye talihlisine eşdeğer durumda bir mali bilanço ile girmenin mutluluğunu yaşıyor.

Kurşunlu Belediyesi mücavir alanı içerisinde yer alan Söğüt Seramik İşletmesinin, Belediyeye yatırmış olduğu yaklaşık 420 bin TL’lik ifraz ve tevhit işlemlerinin harc ücreti, Belediye Başkanı İbrahim Doğu’nun “kıskanılacak bir başkan” durumuna geçmesine neden oldu.

Son gelişmelerle ilgili olarak Kurşunlu Belediye Başkanı İbrahim Doğu ile görüştük ve Kurşunlu’nun değişen kaderi ve önümüzdeki yılı ile ilgili yapılan çalışmaları kendi ağzından sizlere aktaralım.

KASAMIZDA NAKİT 2 MİLYON TL OLACAK!
Kurşunlu Belediye Başkanı İbrahim Doğu, “Bundan 4-5 yıl önce ‘bu arazileri geleceğimizi kurtarma adına Söğüt Seramiğe vermeliyiz’ dediğimde karşıma ‘hayır’ diye çıkanların bugün ve önümüzdeki yıllarda Kurşunlu’nun çehresinin hızlı değişimine gördüklerinde neler söyleyebileceklerini doğrusu merak ediyorum” şeklindeki giriş cümlesinden sonra devamında şunları dile getirdi:

“İlçemizde yatırım kararı alan ve çalışmalarını her geçen gün daha da hızlandırarak adım adım faaliyete yaklaşan Söğüt Seramik tesislerinin sahası içerisinde kalan bölümün ifraz ve tevhit harçları geçtiğimiz gün belediyemize yatırıldı. Bugün için yatırılan harc ücreti 420 bin TL civarında. Bununla birlikte çok değil birkaç ay içerisinde yine aynı kapsam içerisinde yaklaşık 520 bin TL harc ücreti tekrar yatacak. Böylece Kurşunlu Belediyesinin kasasında çevre belediyeler de dahil olmak üzere birçok belediyenin kasasında olmayan yüksek bir miktarda nakit para bulunacak. Bu durum beni fazlasıyla mutlu ediyor.

Bununla birlikte yine Söğüt Seramik İşletmesinin bölgemizde bir okul binası yapımı ile birlikte garaj ve düğün salonu ihtiyacımızı da karşılayacak binanın yapımını üstlendiler. Bu projelerin de gerçekleşmesi ile birlikte ilçemizde yatırım yapan sanayicinin belediyemize ve halkımıza olan katkısı daha başlangıç aşamasında 3 milyon TL’ye ulaşmış durumda.

DOĞALGAZ GELİYOR
Çankırı’dan Karabük’e kadar uzanan doğalgaz boru hattının Kurşunlu’da hizmet vermesi hemen hemen kesinleşti. Çankırı Merkez’in yılda 2 milyon m3, Çorum’un yılda 6 milyon m3 harcama yaptığı günümüzde, sadece Söğüt Seramik tesisleri yılda 13 milyon m3 doğalgaz tüketimini garanti ederek Enerji Üst Kuruluna taahhütde bulundu. Bunun sonucunda Üst Kuruldan belediyemize gönderilen yazıda, belediye meclis kararı ile birlikte altyapı planları istendi. Kargaz’ın Çorum’daki yetkilileri ilçemize gelerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. İlçe içerisinde hane, okul, devlet dairesi, kurum ve kuruluşların dökümünü gerçekleştirdik. Söğüt Seramik işletmesi olmasaydı Kurşunlu’ya doğalgaz herhalde 50 yıl sonra gelirdi. Ancak bugün için Çankırı merkezin dışında doğalgaz kullanımı Kurşunlu’da yaşayanlar için de mümkün olabilecek.

VATANDAŞ ASBETSİZ SU İÇECEK
Özellikle son aylarda iyiden iyiye artış gösteren asbetst oranı düşük su ihtiyacı konusunda Devlet Su İşleri ile birlikte İller Bankası yetkilileriyle yaptığım görüşmeler sonucunda kireçli toprağın olduğu bölgelerde yaptığımız çalışmalarda tespit ettiğimiz iki yerde açacağımız sondaj kuyu ile ilçenin gerekli olan temiz su ihtiyacını da karşılayacağız. Bunun çalışmaları da bütün hızıyla devam ediyor. Bunun yanı sıra yine iki yerde bulduğumuz sıcak su ile yeni projelerimizi uygulamaya sokacağız. Bu sıcak su kaynağının bir tanesinden elektrik üretimi sağlamayı düşünürken, diğer kaynağın bulunduğu yerde de devremülk sistemine benzer bir yöntemle işleyecek spa merkezi oluşturmayı hedefledik. Bununla ilgili çalışmalarımız da, yoğun bir şekilde sürmekte.”


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler