Umut Yıldızı Projesine İşkurdan engel!

Umut Yıldızı Projesine İşkur'dan engel!

“Çankırı’da hemen hemen her konuda tuhaf şeyler oluyor” diyoruz ama, yaptığımız bu

tespiti “kendimiz yazıyor, kendimiz okuyoruz” !

İçişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile TOBB arasında yapılan ortak anlaşma çerçevesinde “Çocukların Mutlu Geleceği İçin Umut Yıldızı Projesi” Çankırı’da, 4 Mart 2010 tarihi itibariyle hala uygulamaya konulmadı!

Ancak, 13 Şubat 2010 tarihli Çankırı ile ilgili haber verdiklerini söyleyen internet sitelerine ve 15 Şubat 2010 tarihli yerel gazetelere bakarsanız bu projenin “hayata geçirildiğini” ve halen uygulanmakta olduğu kanaatine çoktan varırsınız!

12 Şubat 2010 Cuma günü Çankırı Valiliği Birlik toplantı salonunda, Vali Şemsettin Uzun başkanlığında yapılan toplantıda, Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten kürsüde yerlerini almışlardı.

Karşılarında da başta projeden faydalanacak 16-18 yaş grubu sorunlu gençlerle birlikte, ilin Milli Eğitim Müdürü Cemal Akbıyık ile birlikte Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi Müdürü Aydın Elidar ve İşkur Müdürlüğüne vekaleten bakan Abdulkadir Canpolat bulunuyordu!

Projenin ne denli önemli olduğunu, Vali Şemsettin Uzun’un “süresi uzatılsın” talebi ile birlikte 16-18 yaş grubu içerisinde bulunan sorunlu gençlere de dönerek “Sizlere kurs vermek istiyoruz. Vaktiniz boş geçmesin. Kurs süresince de sizlere para vereceğiz, sağlık ve kaza sigortası yapacağız. Sakın ola ki paraları başka yerlerde değerlendirmeyin.” öğütlerine karşın!

GENÇLER SOKAKTA, MÜDÜR İŞİ OYALAMADA!
Yapılan toplantının ardından 20 günü geçen süreye karşın, İçişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile TOBB arasında yapılan ortak anlaşma çerçevesinde “Çocukların Mutlu Geleceği İçin Umut Yıldızı Projesi” Çankırı’da hala start almış değil!

Sözü edilen proje kapsamında 16-18 yaş grubunda yer alan sorunlu çocukların / gençlerin uyum, iletişim ve mesleki becerilerinin geliştirilerek istihdam edilmeleri ve sosyal rehabilitasyonları için Çankırı TSO’nun katkıları, gençlerin istekleri üzerine iş garantili motor ve ahşap mobilya kursları ve bayanlara kuaför kursları verilecek. Kursa katıldıkları her gün boyunca İŞ-KUR tarafından gençlere 15 TL verilecekti. Ayrıca kurs sonrasında okul motivasyonu sağlanıp açık ilköğretim ve ortaöğretime devam etmelerini sağlanacaktı!

Bugün 4 Mart 2010! Ne yazık ki; “Çocukların Mutlu Geleceği İçin Umut Yıldızı Projesi” hala start almış değil! Sözcü18.com haber merkezi olarak yaptığımız araştırmada, sorunun İŞ-KUR Müdürlüğüne vekaleten bakan Abdulkadir Canpolat’dan kaynaklandığını öğrendik. İŞ-KUR İl Müdürü Canpolat’ın, projenin hayata geçirilmesi konusunda gerekli dirayeti ve bürokratik işlemleri tamamlamada gecikmeler gösterdiği öğrenildi.

Ve sorunlu gençlerimiz yine açıkta kaldı! Yapılan toplantıda Vali Uzun gençlere dönerek “Sigara içmeyin, içki içmeyin, kötü alışkanlıklarda bulunmayın diyoruz, sizler aksini yapıyorsunuz. Dertleri engelliyorsa bana da söyleyin beraber içelim. Ama öyle kafa çekmekle dertler bitmiyor.” demişti!

Sayın Uzun; sizin de söylediğiniz gibi “kafa çekmekle dertler bitmiyor”! Çok haklısınız! Ama mevcut durumda bir tuhaflık yok mu! Kuru vaatlerle de sorunlar hiç mi hiç çözülmüyor! Bilakis artarak büyüyor! Ne dersiniz?
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler