• BIST 102.488
  • Altın 200,756
  • Dolar 4,8421
  • Euro 5,6715
  • Ankara : 27 °C
  • İstanbul : 22 °C
  • İzmir : 28 °C
  • Çankırı : 21 °C
  • Antalya : 31 °C
  • Eskişehir : 26 °C

Beşir Atalay'dan açığa alınan savcılarla ilgili açıklama

Beşir Atalay'dan açığa alınan savcılarla ilgili açıklama
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, bugünkü MKYK toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Atalay HSYK'nın 4 savcı hakkındaki kararından, AK Parti'nin seçim şarkısına kadar pek çok konuya ilişkin açıklama yaptı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, parti genel merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"SORUMLULARLA İLGİLİ İŞLEM YAPILSIN"
Gazetecilerin "17-25 Aralık savcıları açığa alındı, neler söyleyeceksiniz" sorusu üzerine Atalay, "Burada yargıda bir gelişme bekleniyordu. O kişilerle ilgili çok spekülatif, zaten onlar da yargı insani değil konuşuyorlardı çünkü açıklamalar falan yapıyorlardı" diye cevapladı.

Dinlemelere ilişkin bir soru üzerine ise, "Bu konuda araştırma, çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar bitmiş değil. Bunların bir kısmı özellikli teknik ortamlara ait çalışmalar. Yeni şeyler çıkabilir ve o emniyet içinde, yargı içinde bu gelişmeler oldukça o dosyalara, o tür çalışmalara ulaşmak da daha kolaylaşıyor. Basında yeralan o vahim durumu hiç yadırgamıyorum. İnşallah hepsi bir an önce açığa çıksın, sorumlularıyla ilgili işlemler yapılsın" dedi.

KURULUN KARARI ESAS ALINACAK
4 Bakan hakkındaki fezlekeye ve son duruma da değinen Atalay "Benim şahsi görüşüm komisyon üyelerinin kendi vicdanları ile karar vermeleridir. O kararı biz de bekliyoruz. Komisyon üyelerinin yürüttüğü iş çok önemli iş. Yargı mensubu kimliğinde çalışıyorlar. Çok büyük de vebali ve sorumluluğu var. Belgeler, dosyalar, dinlemeler onların elinde onlar biliyor. Onlar da kendi vicdanları ile karar verecek. Biz de onu bekliyoruz. Bu konuların Yüce Divan ile ilgili siyasi partiler bunu kendi kurullarında değerlendiremezler hukuken de uygun değil. Biz de bu kurullarımızda gündeme gelmemiştir. Kişilerin bazılarının kanaati böyle olabilir o kişilerin kendi kanaatleridir. Kurul ne karar veriyorsa onu esas almak lazım diye düşünüyorum" dedi.

TELİF AYNA GRUBUNA AİTTİR, ZATEN SESLENDİREN DE ONLARDIR
Bugün bazı basın organlarında yer alan AK Parti'nin Kiziroğlu seçim şarkısının telif hakkından dolayı iptal olacağı iddiaları da değerlendiren Atalay "Doğrusu o şarkıyla ilgili bugün basında da yer aldı, ben de doğrusu bu çalışmayı yapan arkadaşlardan bilgi aldım. Dışardan tabi bir firma çalışmasıdır bilgi aldım. Bana ifade edilen şu, grup da Ayna Grubu da söylemiş bu bir anonim şarkıdır. Kimliği odur, tescili odur. Ama, müzik düzenlemesinin telifi vardır o da Ayna Grubu'na aittir. Bunu da uyarlayan zaten Ayna Grubu'dur. O manada bir sorun söz konusu değildir" açıklamasında bulundu.

NET BİR AÇIKLAMA YOK, OLUNCA DEĞERLENDİRİRİZ
Haşim Kılıç'ın basına yansıyan açıklamalarına yorum yapmaktan kaçınan Atalay "O toplantı basına kapalı bir ortamda yapılıyor. Sayın Başkan'ın yaptığı bir konuşma ama basına kapalıdır. İçeriğe ilişkin bilgiler nakiller. Kendi sesinden olduğunda değerlendirilir. Ben dolaylı şeyleri değerlendirmek istemiyorum. Onlar biraz varsayımlı oluyor. Bizim de basına kapalı yaptığımız toplantılar çok yanlış şekilde basına yansıyabiliyor. Şuanda bir düşünce ifade etmek istemiyorum bu konuda" dedi.

SEÇİM ÖNCESİ ÖNEMLİ ADIMLAR ATILABİLİR
Sürekli yeni paketler açıklayan Hükümetin yeni bir paketinin olup olmadığı ve çözüm sürecinde gelinen son noktaya ilişkin sorularıda cevaplandıran Atalay 'Paket ismi ile değil ama biraz önce söylediğim gibi Alevilik konusunda başlatılan çalışmanın sürdüğü bu konuda irtibatların devam ettiği ve inşallah seçime doğru seçim öncesi bazı önemli adımların atılabileceği yönünde bir mesajdır. Bende biliyorum çalışmaların sürdüğünü ama Çözüm süreci ile ilgili daha önce de paylaştık sizlerle önemli çalışmalar geçen yıl içinde yapıldı. Çözüm sürecinin anayasası diye kabul edebileceğimiz çerçeve yasa Temmuz ayında Meclis'te kabul edildi. Meclis'in yüzde 80'inin desteğiyle geçti. Şimdi soruyorlar yol haritasında ne var neler konuşuluyor diye. Türkiye büyük bir devlet ve hukuk devleti. Meclis'ten bir yasa çıktıysa ki orada yüzde 80 destek aldı bunu esas almak lazım, hükümette bunu esas alıyor. Neler yapılacağı hepsi orada yazıyor. Arkadaşlarımız bana o kadar şeyi bu 6 maddeye nasıl sığdırdınız dediler bana. Orada safha safha nelerin yapılacağı hepsi yazıyor. Sonra da biz onu yol haritası haline getirdik. Şimdi de arkadaşlarımız o yol haritası üzerinde çalışıyorlar. 2014 gerçekten yasal olarak, idari düzenleme olarak pek çok çalışma yaptık' dedi.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim