• BIST 115.841
  • Altın 162,287
  • Dolar 3,7747
  • Euro 4,6637
  • Ankara : 7 °C
  • İstanbul : 8 °C
  • İzmir : 10 °C
  • Çankırı : 8 °C
  • Antalya : 13 °C
  • Eskişehir : 3 °C

Çiftçilerin 'tuz fabrikası' eylemi

Çiftçilerin 'tuz fabrikası' eylemi
Çankırı Merkez'e bağlı Süleymanlı köyü yakınlarında kurulacak tuz fabrikasının, bölgedeki tarım arazilerine zarar vereceğini savunan çiftçiler eylem yaptı.

Özel bir şirketin Süleymanlı köyü sınırlarında yaklaşık 60 dönüm alan üzerine kurmak istediği tuz tesisine karşı çıkan çiftçiler, tuzun toprak üzerindeki verimi azalttığını ifade ederek, tesisin bölgeye kurulmasına izin vermeyeceklerini belirtti. 

Muhtar Seyit Çelik, köyün tek geçim kaynağının bulunduğu arazi üzerine tuz tesisi kurulmak istendiğine dikkat çekerek, tuzun bölgedeki topraklara zarar vereceğini ve tesisin açılması durumunda köyde tarım ve hayvancılığın yapılamayacağını ifade etti.

KÖYÜ KOMPLE SATARIZ
Köye ait alanda kurulmak istenen tuz işletme tesisine izin vermeyeceklerini belirten muhtar Çelik, "Köyümüzün geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır, başka gelirimiz yok. Tuz tesisinin buraya kurulması halinde köy vasfını yitirecektir. Göçü önlemek için bu tarım arazilerine sahip çıkmak gerekir. Göçün durması isteniyorsa bu fabrika kesinlikle yapılmamalıdır. Buradan Çankırı Milletvekili İdris Şahin'e sesleniyorum: Bunu yapmak istiyorsanız gelin evlerimizin tapularını da alın, bizi de başka yere gönderin. İstiyorsanız köyü de size verelim. Buraya bu tesis kurulduğunda köyün bir anlamı kalmayacak. O zaman köyümüzü de satışa sunacağız. Köy de satılıktır." ifadelerini kullandı.

Muhtar Çelik, resmi kurumlara dilekçeyle başvurmasına rağmen sonuç alamadıklarını kaydetti. 

Köyün eski muhtarı Satılmış Çalışkan da siyasilerin tarım arazilerini kendilerine yakın buldukları işadamlarına peşkeş çektiklerini iddia ederek, alana fabrika kurulması durumunda köylülerin köyü terk edeceğini anlattı. Çalışkan, köyün yüzde 90'ının 30 Mart Yerel Seçimlerinde AK Parti'ye destek verdiğini belirterek, "Oy verdiğimize pişman olduk. Ellerimiz kırılsaydı da vermeseydik" dedi. 

ELİNİZİ TARIM ARAZİLERİNDEN ÇEKİN
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli ise daha önce yaşanan benzer bir arazi olayının da mahkemeden döndüğünü belirterek, "Biz sanayiye ve sanayiciye karşı değiliz. 10 kilometre ileride milletvekilimiz Hüseyin Filiz'in gayretleriyle kurulan büyük bir organize sanayi bölgesi var. Tuz fabrikaları neden tarım alanlarına kurulmak istenmekte? Bunun amacı nedir? Sanayiciler elinizi lütfen tarım arazilerinden çekin." diye konuştu.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
18 numara
24 Nisan 2014 Perşembe 12:07
12:07
Çankırı sanayiye aç bir şehir, göçün en fazla etkilediği illerden biri ama bu verimli tarım arazisinin ortasına toprağa zarar verme durumu olan bir yatırımın kurulmasını haklı çıkamaz, umarız hayırlısı olur...
78.175.207.89
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim