• BIST 102.410
  • Altın 186,935
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 26 °C
  • Çankırı : 16 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Eskişehir : 16 °C

Siyah camlı otolar Çankırı polisinin gözdesi!

Siyah camlı otolar Çankırı polisinin gözdesi!
Düşük sayıda adli olayların cereyan ettiği Çankırı'da, polis işsizlikten kendisine yeni iş alanları yaratmakta. Polisin son gözdesi siyah camlı araçlar.

Adli olayların yok denecek kadar az yaşandığı Çankırı'da, polis iyiden iyiye işsiz kalınca, çareyi kendisine yeni iş alanları yaratmakta bulmaya başladı!

Sözcü18 haber merkezine ulaşan bilgilere göre, Çankırı polisi son günlerde yoğun bir şekilde siyah film takılı araçlara ceza yazmakta, bu durum da hem araç sahiplerini hem de bu işten karnını doyuran esnafı hayli mağdur etmekte.

Başta Çankırı Valisi Şemsettin Uzun olmak üzere, Belediye Başkanı İrfan Dinç ile Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu ve müdür yardımcıları ile birlikte birçok emniyet personelinin gerek şahsi gerekse resmi araçlarında film ya da siyah cam uygulaması bulunmasına karşın, sokaktaki vatandaşa yapılan uygulamanın Anayasanın "eşitlik" kavramı ile hangi oranda bağdaştığı güncel bir sorun olarak karşımza çıkarmakta.

Bununla birlikte siyah film takılmış camlara yapılan cezai uygulamanın, orjinal siyah camlı otolara  uygulanmadığı da öğrenildi.

UZMANLAR NE DİYOR?
Halen çok sayıda otomobilde bulunan cam filmlerinin, kaza sırasında camın dağılmasını ve araçtan çıkışı önlediği, aynı zamanda kırılan büyük parçaların yaralanmaya neden olduğu bildirildi.

Otomobillerde en çok gerçekleştirilen modifiye olan camlara film uygulanması, trafik kurallarına göre 115 tl ceza yazılmakta. Aynı araç üç kez camları filmli şekilde ceza alması durumunda trafikten men edilirken, araçların zorunlu fenni muayenelerinde de camları filmi araçlara onay raporu verilmiyor. 

Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Otomotiv Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, cam filmlerinin trafik kurallarına göre yasak olmasının nedeninin, kazalarda can güvenliğini azaltması olduğunu söyledi. Film uygulaması yapılan camların kırıldığında “tuz-buz olmadığını” ifade eden Aydın, şöyle devam etti:

“Camlar, araçlarda 'acil çıkış' görevi görür ve bu nedenle kırılacağı bir darbe aldığında, camın tamamı küçük parçalara ayrılacak şekilde imal edilir. Bu araçtan çıkışı kolaylaştırır ve kesilmeleri azaltır. Özellikle 'güvenlik filmi' olarak satılan film uygulanan camları ise kırıldıklarında tuz-buz olmazlar. Bir kaza sonrası araçtan çıkılması gerektiğinde kırmak da çok zordur. Ayrıca kaza sırasında büyük parçalar halinde kalan cam, keserek yaralanmalara neden olabilir. Filmi camların diğer olumsuz etkisi de gece sürüşünde görüşü azaltmasıdır.”

Aydın, cam filmlerinin güvenlik açısından tek olumlu yanının ise hırsızların camı dışarıdan kırmak istediklerinde bunu zorlaştırması olduğunu, ancak mal güvenliğinden önce can güvenliğinin geldiğini söyledi.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
ata17
16 Şubat 2011 Çarşamba 14:51
hadi ordan
vay be içince polis ceza yazıyomuş bu ne rahatlık, sen kendi zevkin için iç utanmadan direksiyon başına geç kazaya davetiye çıkar. içki içecek adam içkisini içsin vursun kafayı yatsın!!!
78.165.126.89
Zzz...
16 Şubat 2011 Çarşamba 13:42
hiç mi işiniz yok sizin ...
ne saçmaa bişey buuu son modeL arabaların hepsinde de orjinal film var yani siyah cam.. millet o kadar para veriyo film yabtırıyooo sonra da polis qelip kesiyoo bu ne biçim adalet ... vali beyden hiç memnun değiliz .. alkol almak yasak şehir içindee nerde içecezz biz 2 bira içmek için ankara'ya mı gidecezz meyhanede içiyoz eve qiderkenn polis cevriyoo cezaa yazıyooo .. yada acsınLarr alkollü mekanlar bizdee oraya qidelimm ..
78.180.146.188
Orhan YILMAZ
14 Şubat 2011 Pazartesi 11:50
orhanyilmaz18@hotmail.com
Kurban olam ben bu atalarımıza. (işsizlikte ipsizlik doğar)demişlerdi. Bunu kimse üzerine alınmasın beyler. Ya da cebinizde benim gibi ip taşıyınız,
Hırsızlar memlekette cirit atarlar. Malesef yakalanamazlar. Memleket eşkiyaları kapı kırarlar, yahu dersiniz ısrarla bak kilidin üzerinde parmak izi vardır. Bize işimizi mi öğretiyorsun diye fetva alırsınız.
Hemen yanıbaşınızda fuhuş yapılıyordur, sokağınız hergele meydanına dönmüştür. Olmaz derler şikayette bulunacaksın. İçlerinden bir tane densiz çıkar şikayette bulunursunuz işte o siyah camlı otolarıyla ortalıkta dolaşanlar korurlar. Dolanır gidersiniz. Kimisine ceza kesilir bir telefonla iptal edilir. Bize de bu yakışır.
78.161.202.147
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim