Korgunlu Muharrem Zeki (1912-1973)

1970'lerde oldukça rağbet gören eski meddah öykülerinin Muharrem Zeki Korgunal tarafından kaleme alınmış kitapları Anadolu halk hikâyeleri, destanlar ve cenknameler Çankırı İstasyon Caddesi’nde bazen Çorum Leblebicisi’nin, bazen de Bakkal Vehbi Amca'nın dükkânının kaldırımına tezgâh açan Korgunlu Mustafa Amca tarafından satılırdı.

Okula giderken, tezgâhı çok kere merakla ziyaret ettiğimden; "Eba Müslim, Battal Gazi, Köroğlu, Yusuf ile Züleyha..." gibi halk kahramanlarının kitaplarını hatırlamakta zorlanmıyorum. Bu kitapların kapakları çok ilgi çekiciydi ve içinde o döneme göre oldukça açık çizimler yer alıyordu. Kitapların yanında camlı İslami çizimler de satılırdı. Hazreti İbrahim(AS)’in oğlu İsmail’i kurban edişinin temsili resmi, en çok rağbet gören tabloydu.

korgunlu-muharrem-resim-05.jpg

İlk örnekleri 13. Yüzyıla kadar giden Cenknameler, Türk kültür ve inanç dünyasında önemli bir yer tutar. Çeşitli ve sayıları pek çok olan Anadolu Halk hikâyeleri de çok değişik kaynaklardan gelmişlerdir. Bunlar arasında, kökleri binlerce yıl önceki Türk tarihinin derinliklerinde olanlar bulunduğu gibi, yeni olaylardan doğanlar veya yabancı kültürden aktarılanlar da vardır. Halk hikâyelerini kaba bir sınıflandırma ile dört türe ayırabiliriz:

1) Destanlar ve Destanımsılar, 2) Tarihler ve Menkıbeler, 3) Âşık Hikâyeleri, 4) Masallar, Fıkralar ve Efsaneler.

1912 doğumlu yazar Muharrem Zeki, soyadı kanunu çıktıktan sonra "Korgunlu olduğu için" kendisine KORGUNAL soyadını seçmiştir.

1930 doğumlu Babam Tahsin Yılmaz, "Muharrem Zeki Korgunal'ı Korgun Örenbaşı Mahallesi (Bugünkü Büyük Mahalle) köy odasında gördüğünü ve Korgunlular tarafından halk hikâyeleri kitapları neşrettiğinin bilindiğini..." ifade etti.

İlk kitapları "Muharrem Zeki" adıyla basılan yazar; 1934 yılında yayınladığı Eba Müslim’i Horasani kitabında "KORGUNLU Muharrem Zeki" adını kullanmıştır ki; bu da Korgunlu olduğuna vurgudur.

Meslek hayatına 1928’de yerel gazetelerde çalışarak başladı. Çalışmalarını Yeni Sabah, Milliyet, Tanin’de düzeltmenlik ve yazarlık yaparak sürdürdü. "Falcı Baba" ve "Paşa Marko" haftalıklarını yayımladı. Namaz Hocasından, Mızraklı İlmihale kadar birçok dini kitabın da yazarı olan Muharrem Zeki Korgunal, Kur'an'ı manzum olarak tercüme etmeye çalışmışsa da başarılı olamamıştır.

30 Ocak 1935’te Muharrem Zeki Korgunal’ın "İsa’nın İnsanlığı", 26 Şubat 1935’te de "İsa’nın Dağdaki Vaazı" kitaplarının satışı İnönü hükümetince yasaklanmıştır.

Muharrem Zeki Korgunal, yazdığı kitapların yanı sıra 28 Şubat 1945 senesinde İstanbul’da kurulan ancak hiç seçime katılmadan 1952 yılında kapanan Sosyal Adalet Partisi'nin kurucuları arasında da yer almıştır. Korgunal, 1947 yılında yayınlanan haftalık Doğru Yol Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdürlüğü'nü de yapmıştır. Farklı yayınevi ve ajanslarda yazar ve düzeltmen olarak görev yapan Korgunal 28 Mart 1973'te İstanbul’da vefat etmiştir.

Bazı kitapları gazetelerde tefrika edilen, tamamı birden fazla baskı yapan Korgunal’ın kitaplarına bugünde sahaflarda rastlamak mümkün. Muharrem Zeki Korgunal’ın İstanbul Topkapı’da matbaası bulunan kızından, babası hakkında daha geniş bilgi ve bir fotoğrafını edinmek istedik ancak hanımefendi ne doğru düzgün bir bilgi verdi, ne de babasının fotoğrafını gönderdi.

korgunlu-muharrem-resim-02.jpg

1930’lu yılların başından, 1950’lilerin sonuna kadar yoğun bir şekilde yazan Korgunal’ın yayınladığı kitap sayısı 100’e yakındır. Bu kitaplardan bazıları:

- Kuran-ı Kerim Dersleri

- En mükemmel namaz hocası

- Envarül Âşık’ın (Bütün Peygamberlerin Hayat, Hilkat ve Şeriatı)

- Allah'ın Arslanı, Hendek Cenginde

- Hazreti Ali’nin Büyük Sözleri

- Sevilmiş Halk Hikâyelerinden Büyük Sürmeli Bey

- Yedi Yol Cengi

- Büyük Halk Şairi Karacaoğlan’ın Aşkı

- Karacaoğlan

- Seçme Karacaoğlan Şiirleri

- Seyfi Zülyezen Hikâyesi

- Cafer ile Abbase

- Yusuf ile Züleyha (1931)

- Ejder Kalesi (1932)

- Melikşah ile Güllühan (1934)

- Haverzemin ve Billuru Azam Cengi (1934)

- Asuman ile Zeycan (1935)

- Battal Gazi (1936)

- Bey Böyrek ile Akkavak Kızı (1936)

- Tahir ile Zühre (1936)

- Köroğlu (1936)

- Köroğlu Yavrusu

- Köroğlu’nun oğlu Kara Hasan

- Sürmeli Bey (1937)

- Hurşid ile Mahmihri (1938)

- Eba Müslim-i Horasani ve Nasr-ı Sayyad Savaşı

- Âşık Dertli Divanı

- Şah İsmail

- Niyazî Divanı

- Tarihi Hayber Kalesi Cengi

- Âşık Kurbani

- Bin bir Gece Hikâyeleri

- Elif ile Yaralı Mahmut

- Tam ve hakiki Dadaloğlu hayatı ve şiirleri

- Korkunç Bir Rüya (Hz. Ali Devler Peşinde)

- Türk Kahramanı Battal Gazi

- Âşık Kuddusi Divanı

- Türk Kahramanı Battal Gazi (Mihriyayil’den intikam)

- Kerem ile Aslı

- Kan Kalesi (Resimli)

- Kahraman çocuk hikâyeleri

Kitaplarını öz Türkçe yazan Korgunal’ın YEDİ YOL CENGİ kitabının önsözü:

Ulu Tanrı Arabı Arap, Acemi Acem; Türk’ü Türk yarattı. Araba Arapçayı, Aceme Acemceyi; Türk’e Türkçeyi verdi. Osmanlıca sonradan uydurulmuş bir dildir. Türkçe konuşmayıp, Osmanlıca konuşursak Tanrı’nın buyruğundan dışarı çıkmış oluruz. Yeryüzünde Türk dilinden daha güzel, daha işlek bir dil yoktur. Çünkü Türk budunu en eski budun olduğu, hem de hiçbir budunun sözü altına girmediği için, dilini çok genişletmiştir. Ancak Osmanlılar, ana dilimizi bırakıp; daha doğrusu, yabancı dillerle karıştırıp anlaşılmaz bir dil kurmuşlardır. Bu yüzden yazılan bitikleri, yapılan yasaları anlayamamış, geriledikçe gerilemişiz. Şimdi uyanmış, sarsılmaya yüz tutan benliğimiz sağlamış, ölümsüz başlıcalığımızı kurmuş bulunuyoruz. Ancak dilimizi de yabancı sözlerden kurtarmak gerekliğindeyiz. Çünkü yükselmek için anlaşmak, anlaşmak içinde aramızda dil birliği olmak ister. Ben bütün yazılarımız öz Türkçe yazmaya başladım. Ağız birliği, gönül birliği yapalım; öteki yazıcılarımıza da öz Türkçe yazmaya başlatması için Ulu Tanrıya yalvaralım. Yazan Türk için Türkçe yazmaktan, okuyan Türk için de Türkçe okumaktan daha değerli yumuş, dolaysıyla daha büyük kazanç olmaz.

13 Ekim 1934 - Korgunlu Muharrem Zeki

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum