• BIST 103.328
  • Altın 193,027
  • Dolar 4,6479
  • Euro 5,4758
  • Ankara : 25 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • İzmir : 27 °C
  • Çankırı : 22 °C
  • Antalya : 31 °C
  • Eskişehir : 24 °C

İrfan'a bu madde uymaz!

İrfan'a bu madde uymaz!
AKP, 30 Mart Yerel Seçimleri aday ve parti çalışanlarının uyması gereken kuralları içeren bir Seçim Kılavuzu yayınladı. Kılavuzda yeralan bir "Maçlara gidin" maddesi Çankırı adayı İrfan Dinç'e uymayacağı gün gibi aşikar.

AKP, 30 Mart seçimleri için adayların uyması gereken kuralları bir kitapçık halinde yayımladı. Kılavuzda yer alan maddeler arasında "Maçlara gidin" şeklinde bir madde var. Malum Çankırıspor Kulübü ile yaşadığı problemler nedeniyle takımın maçlarını izlemeyen AKP Çankırı Belediye Başkan adayı İrfan Dinç'in, Genel Merkez'in bu talimatına nasıl tepki vereceği merakla bekleniyor.

KILAVUZDA HANGİ UYARILAR VAR
Kılavuzda belediye başkan adaylarının isimlerinin broşür, kartvizit, bloknot, CD, USB ve billboardlarda nasıl yazılacağı en ince ayrıntısına kadar tarif edildi.

AKP, seçim kampanyasında plastik ve naylon yerine kağıt ve bez gibi geri kazanabilir maddeler kullanılması; görüntü, ses ve gürültü kirliliği yapılmaması konusunda adayları ve parti çalışanlarını uyardı. Kullanılacak afişlerden, fotoğraftaki kıyafete; dağıtılacak hediyelere kadar her konuya açıklık getirdi.

AKP'nin diğer partilerin önüne geçebilmesi için bir 'takım ruhu' ile hareket ettiğinin gösterilmesi gerektiğine dikkat çekilen kılavuzda, seçimde görevli partililerin ve adayların uyması gereken 40 kural belirlendi.

Kıyafetten kartvizite, afişlerden müziklere, seçmene dağıtılacak hediyelerden gelebilecek olası sorulara verilecek yanıtlara kadar, partinin ahenk ve bütünlüğünü sağlayacak temel kurallardan bazıları şöyle sıralandı:

1- Çok fazla mesaj ihtiva eden materyal kullanmayın. AK Parti Genel Merkezi'nden gönderilecek dokümanları kullanın. Bunun dışında hiçbir AK Parti adayı ve teşkilatı, kendi başına hazırladığı metin ya da sloganları kullanmamalı ve dağıtmamalıdır. Seçim kampanyamız ile ilgili konsept bütünlüğünün bozulmaması açısından bu konu büyük önem taşımaktadır.

2- Genel Bütünlüğü Sağlayın. Kampanya süresince kullanılacak bütün dokümanlar, renk uyumu, yazı karakteri ve ebat açısından birbiriyle uyumlu olmak zorundadır. Farklı renk ve yazı karakterlerinden oluşan dokümanlar basılmamalı, dağıtılmamalıdır.

FOTOĞRAFTA KOYU TAKIM ELBİSE GİYMİŞ OLUN
3- Kampanyada kullanılacak fotoğraflar, AK Parti kurumsal kimliğine uygun bir kadrajla, profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilmelidir. Ayrıca kampanyada kullanılacak fotoğraflarda aday ile Sn. Başbakanın fotoğraflarının birlikte kullanılma ihtimali olduğundan, adayın uygun renkte (koyu renk) bir takım elbise ve uygun renkli kravatlı fotoğrafının olması gerekmektedir.

ESTETİK VE ÇEVREYE ZARAR VERMEYEN MALZEME
4- Kampanya süresince kullanılacak malzemeler estetik ve kolay algılanabilir olmalı. Çevreye zarar verebilecek plastik ve naylon gibi malzemeler yerine kağıt ve bez gibi geri kazanılabilir maddeler kullanılacaktır. Görüntü, ses ve gürültü kirliliği yapılmayacaktır. Kısaca, Ak Parti çevreye duyarlı bir seçim kampanyası yürütecektir.

ZİYARETÇİLERİ KAYDEDİN
5- Teşkilat ve Büroları Ziyaret Eden Seçmenlerin Kaydedilmesi- Ak Parti teşkilatlarına gelen seçmenlerin yaş, meslek ve öğrenim durumlarını içine alan bilgiler not edilmeli, düşünce ve istekleri doğru şekilde saptanmalıdır. Sorularını cevapsız bırakmamak, iletişimi sürekli kılmak için telefon numaraları ve e-mail adresleri temin edilmelidir. Seçmenlerin Ak Parti'den beklentileri de, kampanyanın gidişatında önemli bir etken olacağından, bunların da kaydı düzenli şekilde yapılmalıdır.

6- Sabah-akşam günlük değerlendirme toplantıları yapın. Ak Partinin icraatlarını mümkün olduğunca daha fazla seçmene ulaştırın.

BELİRLENEN DIŞINDA MÜZİK ÇALMAYIN
7- Partinin Belirlediği Müzik ve CD'leri kullanın. Teşkilatlar ve seçim bürolarında Ak Parti'nin belirlemiş olduğu müzikler kullanılmalı ve aynı şekilde önceden belirlenen DVD'ler gösterilmelidir. Bunun dışında herhangi bir sanatçının parçası, Ak Parti'yle doğrudan ilişkili olmayan müziklerin dinletilmesi, reklam ve tanıtım filmlerinin gösterilmesi, kampanyanın genel stratejisine uygun olmayacak, Ak Parti'nin kurumsal kimliğini olumsuz yönde etkileyecektir.

OKUL, HASTANE ÇEVRESİNDE MÜZİK VE ANONS YOK
8- Kampanya süresince seçilecek müziklerde ve anonslarda önceden belirlenmiş müzikler ve anonslar kampanya için kullanılırken, gürültü kirliliği oluşturmamaya özen gösterilmelidir. Okul, hastane, ibadethane vs. gibi yerlerin çevresinde müzik çalınmamasına ve anons yapılmamasına dikkat edilmelidir.

OLASI SORULARA HAZIRLIKLI OLUN
9- Teşkilatlar ve seçim büroları, yapacağı bir çalışma ile seçmenin sorabileceği sorulara önceden cevap hazırlamalıdır. Kampanya süresince gelebilecek farklı sorular ise durum değerlendirme toplantılarında ele alınmalı, bu sorular partimizin düşüncelerini yansıtan söylemler ile cevaplandırılmalıdır. Bunun dışında seçmen bürosundaki görevliler, kendi kişisel düşüncelerini seçmene aktarmamalıdır. Kampanya stratejisinin mümkün olduğu kadar korunması, her aşamada sağlanmalıdır.

KIYAFETLER AYNI RENK OLSUN
10- Teşkilatlar ve seçim bürolarında görev alacak olanlar mümkün olduğu kadar aynı renk ve özellikte kıyafet giymelidirler. Bu, aynı zamanda takım ruhunu çağrıştıracak ve birlikte hareket edildiği imajını doğuracaktır. Ak Parti'de kişiler değil, ilkeler önemlidir. Bu da en küçük birimlerde dahi üzerinde özenle durulması gereken bir konudur.

TARTIŞMAYA GİRMEYİN
11- Kampanya süresi boyunca üzerinde durulacak en önemli konulardan biri de, güler yüzlü olmak, hem seçmenle hem de diğer partililerle tartışmaya girmemektir. Teşkilatlar ve seçim bürolarında görev alacaklar bu konuda hassas olmalıdır. Partimizin yerel seçim kampanyası, aynı zamanda bütün toplumu kucaklayan bir çerçevede yürütülmelidir. Seçmenlere mesaj iletilirken kararlı olunmalı, bu kararlılık nazik ve kibar bir şekilde iletilmelidir. Ak Parti, milletimizin partisidir.

KADIN HEDİYESİNİ, ERKEĞE VERMEYİN
12- Partimizin kullanacağı promosyonlar yasal çerçeveler içerisinde kullanılmalı ve seçmen profili dikkate alınarak cinsiyet ve yaş gruplarına göre sınıflandırılmalıdır. Kadınların kullandığı promosyon ürünler erkeklere, erkeklerin kullandığı ürünler kadınlara verilmemeli; çocukların kullanabileceği promosyonlar ise gençlere dağıtılmamalıdır.

YÜRÜYÜŞE TAKIM ELBİSEYLE GİTMEYİN!
13- Aktiviteye göre kıyafet giyin. Belediye başkan adayları, seçim alanlarına ve katılacakları aktivitelere göre kıyafet belirlemelidir. Bu aktiviteler sırasında ve propaganda süresi boyunca mevsim şartlarına uygun kıyafetler seçilmelidir.

TOPLUMUN HER KESİMİYLE İLETİŞİM KURUN
14- Adaylar, hiçbir ayrım gözetmeden toplumun bütün kesimleriyle diyaloğa girmelidir. Bunun için düğün, toplantı ve cenaze törenleri ile önemli olaylardan vaktinde haberdar olunmalı ve bu törenlere mutlaka gidilmelidir.

MAÇLARA GİDİN
15- Adaylar, şehrin(ya da kendi seçim bölgelerinin) amatör ve profesyonel spor kulüplerinin maçlarına gitmeli ve halkla bütünleşerek coşkuyu paylaşmalıdır.

SEÇMENLERE ADIYLA HİTAP EDİN
16- Belediye başkan adayları, propaganda çalışmaları sırasında tanıdığı insanlara mutlaka adıyla hitap etmeli, sıcak, saygılı ve güler yüzlü davranmalıdır.

SOSYAL MEDYA KULLANIMI
17- Günümüzdeki iletişim mecralarının başında sosyal medya gelmektedir. Ancak sosyal medya manüplasyona açık olduğundan, adaylar sosyal ve dijital medya mecralarını kullanırken kılavuzdaki ilgili açıklamalara dikkat etmeli, seçmenle asla tartışmaya girmemelidir. Adaylar resmi hesaplardan güncel bilgileri seçmenle paylaşmalı, seçmenlerin sorularını cevapsız bırakmamalıdır.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
ÇANKIRILI
06 Mart 2014 Perşembe 14:58
14:58
Haydi İrfan Çankırılı ruhun varsa maça, Çankırıspor maçına. Yoksa, 30 Mart'ta Ankara'ya geldiğin yere.
88.226.99.199
ismail.
21 Şubat 2014 Cuma 02:16
02:16
işiniz yalan,gücünüz haram,irfan dinç ile bu yolda.Yolsuzluğa devam...
81.214.181.122
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim